Czy pies może jeść ziemniaki?
Pupil podkradł Ci pyrkę z talerza i zastanawiasz się, czy Twój pies może jeść ziemniaki? A może zobaczyłeś ziemniaki w składzie karmy i nie wiesz, czy taki produkt będzie służyć Twojemu pupilowi? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania! Opowiemy Ci o właściwościach ziemniaków oraz o ich działaniu na psi organizm. Zapraszamy!
Ziemniaki podstawowe informacje
Ziemniak (Solanum tuberosum L) jest rośliną psiankową, która składa się z podziemnej bulwy (część jadalna) oraz naziemnej części zielonej. Do Europy sprowadzili go Hiszpanie w XVI wieku z Ameryki Południowej, gdzie uprawiany był od tysięcy lat. Ceni się go na całym świecie ze względu na wartości odżywcze i wysoki wskaźnik sytości.
Obecnie istnieje ponad tysiąc odmian uprawnych tej rośliny.
Co zawiera ziemniak?
Bulwa ziemniaka zawiera:
- skrobię (12-21%)
- białka
- aminokwasy
- cukry rozpuszczalne (1%): glukoza, fruktoza, sacharoza
- kwasy tłuszczowe (0,5%)
- minerały: m.in. wapń, chlor, żelazo, jod, magnez, cynk, siarka
- witaminy: C, B1, B2, B6, PP (niacyna)
- błonnik
Właściwości bulwiastego warzywa
Panuje przekonanie, że ziemniaki tuczą. Jednak samo warzywo nie zawiera wiele kalorii (ok. 73 kcal na 100g). Na kaloryczność i strawność ziemniaków ma głównie wpływ sposób ich przygotowania. Najlepszą opcją jest ich ugotowanie na parze, a następnie schłodzenie. Dzięki temu skrobia przekształca się w skrobię oporną, co znacznie obniża indeks glikemiczny posiłku.
Najwięcej kalorii będą mieć ziemniaki smażone np. frytki, poprzez dodawany do nich olej.
Dodatkowo kartofle są źródłem błonnika, który pomaga regulować perystaltykę jelit, poprawia trawienie oraz daje uczucie sytości.
Czy pies może jeść ziemniaki?
Czy ziemniaki są korzystne dla Twojego czworonoga? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ: to zależy. O czym musisz pamiętać:
- nigdy nie podawaj psu surowych ziemniaków: roślina ta zawiera toksyczną dla psów solaninę, której zawartość obniża obróbka termiczna
- pies może zjeść ziemniaka, który jest niedoprawiony: unikaj soli, pieprzu czy oleju
- tylko małe ilości: pyrki w dużej ilości podniosą szybko cukier we krwi psiaka. To bardzo niekorzystna sytuacja szczególnie u czworonogów z nadwagą bądź chorujących na cukrzycę. Duża ilość ziemniaków będzie także powodować uczucie przesycenia i ciężkość u pupila.
- schłodzenie ugotowanych ziemniaków obniża ich indeks glikemiczny
Kartofle znajdują się w składzie wielu karm dla psów. Stanowią bezpiecznie źródło węglowodanów czy błonnika i są dobrym dodatkiem w diecie pupila. Jednak pamiętaj, że nigdy nie powinny one stanowić podstawy jego żywienia. Twój pies czerpie energię głównie z białka i tłuszczy zwierzęcych. Warzywa i owoce to tylko smakowite urozmaicenie codziennego menu.
Czy ziemniaki mogą zaszkodzić psu?
Ziemniaki mogą zaszkodzić Twojemu psu jeśli:
- są surowe
- doprawiasz je solą, pieprzem czy innymi niewskazanymi dla psów przyprawami
- są smażone, przez co bardzo zwiększa się ich kaloryczność
- pies spożywa je w nadmiarze i nie ma zbilansowanej diety
Ziemniaki dla psa - tylko z umiarem!
Twój pies może spożywać ziemniaki, jeśli będziesz stosować się powyższych zasad. Są odżywcze, dają uczucie sytości i poprawiają pracę jelit. Warto jednak zawsze pupila obserwować. Jeśli zauważysz, że Twój pies jest np. osowiały, traci apetyt lub ma zaparcia po spożyciu ziemniaków - koniecznie udaj się z nim do lekarza weterynarii!
Bibliografia:
https://www.animalcareclinicjc.com/news/2021/1/4/can-dogs-eat-potatoes
https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/czy-ziemniaki-tucza/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ziemniak
https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/can-dogs-eat-potatoes/