Darmowa dostawa od 199,00 zł

Czy pies może jeść orzechy?

2023-07-26
Czy pies może jeść orzechy?

Jako opiekun psa chcesz dostarczać swojemu pupilowi najcenniejszych składników odżywczych, by pies zachował dobre zdrowie i prowadził szczęśliwe życie. Oprócz odpowiedniej karmy chcesz wzbogacić psią dietę o składniki odżywcze, podając owoce, warzywa, a nawet orzechy. Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy pies może jeść orzechy? Czy rzeczywiście są tak samo odżywcze dla psów, jak dla ludzi? Niektóre orzechy są dla psów trujące. Sprawdź jakie orzechy możesz podawać swojemu psu, a jakich orzechów lepiej unikać. Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Czy pies może jeść orzechy włoskie?

Orzechy włoskie są drogocennym źródłem kwasów tłuszczowych Omega 3 i 6. Owe kwasy są kluczowe dla pracy mózgu, lśniącej sierści i zdrowej skóry psa. Wspomagają pracę serca, gwarantują zdrowe kości i chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Mają właściwości regulujące trawienie. Ponadto posiadają cenne składniki takie jak białka, witaminy (witamina E, witaminy z grupy B) i minerały (magnez, miedź, żelazo).

Świeże orzechy włoskie nie zawierają żadnych substancji, które mogłyby zaszkodzić psu. Podane raz na jakiś czas psiakowi, będą odżywczą przekąską np. raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie. Nie zapomnij o obraniu orzechów przed podaniem, ponieważ ich łupiny są trujące.

Uważaj! Orzechy włoskie są najbardziej kaloryczne i ciężkie w strawieniu dla psiaków. Dlatego musisz podawać je z umiarem, w niewielkich ilościach i nie za często. Orzechy włoskie podane w nadmiarze mogą powodować nudności, biegunkę, wymioty i bóle brzucha. Duże ilości mogą również doprowadzić do problemów z trzustką.

Orzechy włoskie bez łupiny

Jakie orzechy może jeść pies?

Migdały

Są bogate w kwasy tłuszczowe oraz białko. Zawierają błonnik oraz antyoksydanty, chroniące przed stresem oksydacyjnym. Ponadto migdały dostarczają wielu ważnych witamin i minerałów, takich jak witamina E, B2 (ryboflawina), B3 (niacyna), magnez, fosfor, cynk i wapń. Wspierają pracę serca oraz prace mózgu.

Pistacje

Również są źródłem korzystnych tłuszczy, dobrze przyswajalnych białek, witamin i minerałów. Zawierają witaminę B6, witaminę E, miedź, fosfor, magnez, potas i żelazo. 

Orzechy ziemne (orzechy arachidowe)

Orzechy ziemne, znane również jako orzechy arachidowe, są bogate w składniki odżywcze. To źródło białka roślinnego oraz jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Tłuszcze te są korzystne dla zdrowia serca. Orzechy ziemne są bogate w witaminę E, której działanie pomaga chronić komórki organizmu. Zawierają również witaminę B3 (niacynę), witaminę B6, kwas foliowy, magnez, fosfor, potas i cynk.

Orzechy nerkowca

Orzechy nerkowca są bogatym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych. Są one także źródłem białka roślinnego, błonnika, witamin i mikroelementów takich jak witamina E, witaminy z grupy B, magnez, miedź i fosfor.

Orzechy laskowe

Podobnie do reszty orzechów są źródłem zdrowych tłuszczów, kwasów tłuszczowych, które są korzystne dla zdrowia psa. Zawierają również białko, błonnik, witaminy (takie jak witamina E, witaminy z grupy B) i minerały (takie jak magnez, mangan, fosfor i miedź).

Pamiętaj, by podawać swojemu psu orzechy świeże, bez skorupek oraz bez dodatku soli lub innych przypraw. Zwrócić uwagę na wielkość orzecha, by pies mógł swobodnie go pogryźć. Niektóre orzechy mogą być zbyt duże dla psa, dlatego możesz podzielić je przed podaniem, by uniknąć zadławienia.

Różne rodzaje orzechów, które możesz podawać psu

Masło orzechowe dla psa

Bezpieczniejszą alternatywą dla orzechów jest masło orzechowe. Zawiera nieco mniej składników odżywczych niż świeże orzechy, ale nadal jest bogate w kwasy tłuszczowe i białko. Masło orzechowe możesz podawać psu na matach do lizania lub w zabawkach typu kong. Oczywiście inna forma orzechów nie zwalnia Cię z pilnowania porcji, jakie podajemy psu. Dlatego tak samo, jak w przypadku orzechów, masło orzechowe dostarcza psu dużo kalorii i należy podawać je w umiarkowanych ilościach. 

Jeśli decydujesz się na masło orzechowe dla psa, zwróć uwagę na jego skład. Powinno być pozbawiony soli, cukru oraz ksylitolu, który jest szkodliwy dla psa. Prosty skład masła orzechowego, składający się głównie z orzechów będzie najlepszym wyborem.

Czy orzechy są szkodliwe dla psa?

Wszystkie rodzaje orzechów są wysokokaloryczne i bogate w tłuszcze. Z tego powodu zaleca się podawanie orzechów w małych ilościach (kilka orzechów) raz w tygodniu. Jeśli nie zachowasz umiaru w ich podawaniu, możesz przyczynić się do powstania nadwagi u swojego psa, a co gorsza otyłości. Z otyłością wiążą się również inne problemy zdrowotne jak cukrzyca czy przeciążenie stawów i kości. Orzechy zjadane w za dużej ilości mogą wywołać u psa biegunkę, wzdęcia i ogólny rozstrój żołądka. 

Orzechy są potencjalnymi alergenami. Alergie u psów mogą objawiać się świądem, wysypką, problemami skórnymi i zaburzeniami trawienia. Dlatego orzechy nie są polecane dla psów z wrażliwymi brzuszkami oraz dla psów z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. Przy podawaniu orzechów dla psa koniecznie monitoruj zachowanie swojego pupila. Gdy pojawią się niedogodności, zwróć się do lekarza weterynarii.

Jakich orzechów pies nie może jeść?

Orzechy makadamia są dla psów toksyczne i powinny być całkowicie wyeliminowane z ich diety. Makadamia są cenione za niską zawartość cholesterolu i sodu. Są znakomitym źródłem magnezu i tiaminy. Natomiast, należy unikać podawania ich psu, ponieważ zaledwie 0,7 g/kg orzechów makadamia może wywołać u psa objawy zatrucia. Objawy kliniczne, które mogą pojawić się w ciągu 12 godzin od podania orzechów makadamia to:

  • osłabienie
  • depresja
  • wymioty
  • ataksja
  • drgawki
  • hipertermia
  • ból brzucha
  • sztywność

Nie podawaj psu orzechów makadamia!

Orzechy w psiej diecie

Czy pies może jeść orzechy? Oczywiście, ale w niewielkich ilościach i podawane niezbyt często nie będą szkodzić psu. Urozmaicą i wzbogacą dietę o cenne kwasy tłuszczowe. Natomiast orzechy są ciężkostrawne i wysokokaloryczne, przez co podawane w dużych ilościach powodują problemy trawienne i mogą prowadzić do otyłości u psa.

Pod żadnym pozorem nie podawaj psu orzechów makadamia. To  jedyne orzechy, które zawierają substancje trujące dla psa. 

Nie podawaj orzechów pieskom, które mają wrażliwe żołądki i cierpią na nietolerancje lub alergie pokarmowe. Uważaj na orzechy dla psów seniorów, które nie są tak samo aktywne, jak dorosłe psy. Nadmiar kalorii podawany seniorowi to łatwa droga do nadwagi. 

Jeśli chcesz postawić na sprawdzone i zdrowe smakołyki, sprawdź nasze przysmaki dla psa.

 

Cortinovis, C.; Caloni, F. Household Food Items Toxic to Dogs and Cats. Front. Vet. Sci. 20163, 26. https://doi.org/10.3389/fvets.2016.00026

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 689 opinii
pixel