Darmowa dostawa od 199,00 zł

Czy pies może jeść grzyby? Grzyby w diecie psa

2024-10-11
Czy pies może jeść grzyby? Grzyby w diecie psa

Jesień jest równoznaczna z sezonem na grzyby. Często przy okazji wyprawy do lasu po te pyszne dary natury zabieramy ze sobą na spacer swoje psy. A co jeśli  pies zje grzyba w trakcie wyprawy? Czy pies może jeść grzyby? Co zrobić jeśli spożyje tego trującego? Chcesz znać odpowiedź na te nurtujące pytania? Zapraszamy do naszego artykułu.

Czy pies może jeść grzyby?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista. Grzyby są ciężkostrawne i nie dostarczają wielu wartości odżywczych pupilowi. Prawidłowa dieta psa składa się głównie z mięsa i dodatków w postaci owoców, warzyw czy ziół, więc nie ma w niej miejsca na grzyby. Nie powinny być one serwowane czworonogowi w codziennym menu.

Jednakże jeśli podczas gotowania spadnie Ci kawałek pieczarki, nie wpadaj od razu w panikę. Niektóre jadalne grzyby nie wyrządzą większej krzywdy Twojemu pupilowi. Jednakże te rosnące w lesie, ogrodzie lub parku, stanowią poważne zagrożenie dla jego zdrowia.

Jakie grzyby są trujące dla psa?

  • muchomory - nie jest to dla Ciebie pewnie żadnym zaskoczeniem. Amanityna w nich zawarta jest bardzo toksyczną substancją
  • zasłonak rudawy
  • hełmówka obrzeżona
  • koronica ozdobna
  • lejkówka jadowita
  • bokówka biała
  • piestrzenica kasztanowata
  • strzępiaki

Lista grzybów niebezpiecznych dla zdrowia psa

Jakie są objawy zatrucia grzybami u psa?

Jeśli Twój pies zjadł niebezpiecznego grzybka, to są symptomy, które będą towarzyszyć zatruciu: 

  • nadmierne ślinienie się
  • wymioty
  • biegunka
  • ból brzucha
  • osłabienie
  • drgawki
  • śpiączka

Oprócz pogorszenia stanu zdrowia, grzyby mogą doprowadzić nawet do śmierci Twojego pupila.

Po jakim czasie objawy zatrucia grzybami u psa?

Zależy od spożytego grzyba, ale najczęściej objawy pojawiają się już po 15-30 minutach. Niektóre grzyby wywołują symptomy dopiero po 24 godzinach, a nawet 2 dniach!

Jeśli Twój pupil zjadł niezidentyfikowanego grzyba i nie jesteś pewny co do jego gatunku, skonsultuj się natychmiast z lekarzem weterynarii. Jeśli zdążyłeś wyrwać pupilowi grzyba z pyszczka, to weź go ze sobą. Będzie łatwiej go rozpoznać i określić czy jest on trujący. 

Piesek biegający jesienią w lesie

Co robić w przypadku, gdy pies zje grzyby?

Jeśli są one trujące to koniecznie i niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Gdy nie jesteś pewny, czy grzyb, którego zjadł pies jest bezpieczny, również skonsultuj się z weterynarzem. 

Najczęściej leczenie polega na wywoływaniu wymiotów u pupila, by usunąć wszystkie toksyny z jego organizmu. Terapia wspomagana jest także lekami. 

Natomiast jeśli Twój czworonóg spożył grzybka ze sklepu typu pieczarkę lub leśną kurkę, prawdziwka czy podgrzybka nie wpadaj w panikę. Są to grzyby bezpieczne i nieprzyprawione nie powinny wywołać rewolucji żołądkowych u psa. Natomiast nie oznacza to, że możesz karmić pupila tymi rarytasami, gdyż grzyby nie powinny być częścią jego diety.

Jak zapobiec jedzeniu grzybów przez psa?

Nie możemy przewidzieć wszystkiego, a tym bardziej tego, co nasz pies znajdzie podczas spaceru. Prewencją przed spożyciem niebezpiecznych produktów będzie na pewno trzymanie pupila na smyczy i baczne obserwowanie ziemi i psa. Jak widzisz, że czworonóg coś memla, szybko wyciągnij mu to z pyska. Alternatywą będzie również założenie kagańca. 

Nosework w lesie, czyli szukanie grzybów przez psa

Oczywiście możemy też spróbować nauczyć swojego psa, by pomógł nam podczas grzybobrania. Niektóre szkoły dla psów organizują specjalne zajęcia z noseworkingu skierowane na szukanie np. podgrzybków. Na lekcjach pupile uczą się jak zaznaczać znaleziony dar jesieni bez zjadania go!

Posumowanie: czy pies może jeść grzyby?

Istnieją różne gatunki grzybów, z czego niektóre z nich są dla psa trujące. Jeśli pupil spożyje takiego grzybka, udaj się natychmiast do weterynarza. Natomiast gdy spadnie Ci w kuchni pieczarka, kurek, podgrzybek lub prawdziwek, a pies szybko chapnie zdobycz nie przejmuj się. Są to grzyby bezpieczne, które nie zagrażają zdrowiu Twojego czworonoga. Nie oznacza to, że możesz dodać grzyby do diety pupila! Nie dostarczają wartości odżywczych zwierzakowi, a ponadto długo trawią się w jego żołądku. Lepiej nagródź psa pysznym mięsnym smakołykiem z naszego sklepu zoologicznego TuZwierzaki.pl!

 

Bibliografia:

https://www.vets-now.com/pet-care-advice/can-dogs-eat-mushrooms/

https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/can-dogs-eat-mushrooms/

https://www.petmd.com/dog/poisoning/mushroom-poisoning-in-dogs

Pokaż więcej wpisów z Październik 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 648 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-15
Wszystko ok.
2024-10-04
Dziękuje jestem bardzo zadowolona
pixel