Czy pies może jeść arbuza?
Lubisz się dzielić owocami ze swoim psem? Arbuz to owoc, który kojarzy nam się z latem. Zajadamy się nim ze względu na jego słodycz oraz dużą zawartość wody, która pomaga nam się nawodnić. Przyjemne z pożytecznym! Jednak czy to odpowiedni pokarm dla Twojego psa? Nie każdy owoc jest dla czworonogów bezpieczny! Przeczytaj nasz artykuł, w którym dowiesz się najważniejszych informacji o tym owocu. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytanie: czy pies może jeść arbuza? Zapraszamy do lektury!
Arbuz - podstawowe informacje
Arbuz (Citrullus Schrad), nazywany także kawonem, to roślina dyniowata, która występuje w aż 7 gatunkach. Ludzie hodują ten owoc już od ponad 5 tysięcy lat, doceniając jego walory smakowe i odżywcze.
W naturalnych warunkach rośnie on w Afryce oraz w cieplejszych rejonach Europy i Azji. Jednak z powodzeniem możesz uprawiać arbuzy w swoim ogrodzie! Wystarczy, że zapewnisz im odpowiednią temperaturę i wilgotność. Nie będą one, aż tak duże, jak te, które możesz zakupić w sklepie. Mimo to, będą równie smaczne a radość z uprawy jest po prostu bezcenna.
Arbuz jest rośliną jednoroczną i rośnie podobnie jak dynia czy ogórek. Z małego nasionka wyrasta krzak, który ma długie, płożące się pędy. Na nich, pod dużymi liśćmi pojawiają się żółte kwiaty, które są zaczątkiem owocu. Sam owoc to wielonasienna jagoda. Jest okrągły, często zielony w ciemne paski. Jego miąższ zazwyczaj ma czerwony lub ciemnoróżowy kolor (niektóre odmiany są np. żółte). W środku miąższu można zaleźć czarne pestki.
Wartości odżywcze arbuza
Arbuz jest źródłem wielu witamin i minerałów oraz składników odżywczych. Stanowi więc cenne urozmaicenie diety.
W 100g arbuza znajdziemy:
- białko: 0,61g
- tłuszcz: 0,15g
- węglowodany: 7,55g
- błonnik: 0,4g
Arbuz jest bogaty w wiele ważnych mikroelementów:
- minerały: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk
- witaminy: C, A, B6, E, K, tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas foliowy
W 100 gramowym kawałku kawona, dostarczymy organizmowi około 30 kalorii, jest więc to przekąska niskokaloryczna. Dodatkowo arbuz składa się w około 90% z wody, dlatego stanowi świetne źródło nawodnienia.
Właściwości prozdrowotne arbuza
Czy wiesz, że arbuz posiada wiele prozdrowotnych właściwości? Oto kilka z nich! Arbuz:
- działanie moczopędne: będzie więc dobrym wyborem dla zwierząt cierpiących na problemy z układem moczowym (np. z kamieniami struwitowymi)
- to źródło antyoksydantów: np. likopenu, który chroni przed rozwojem nowotworów
- wspomaga układ krążenia: m.in. za sprawą L-cytruliny obniża ciśnienie krwi, hamuje procesy miażdżycowe, uelastycznia i rozluźnia naczynia krwionośne
- poprawia wzrok
- wspiera odporność: dzięki wysokiej zawartości witaminy C!
Czy arbuz jest szkodliwy dla psa?
Chociaż arbuz to smakowity owoc, musisz wiedzieć, że nie jest on w 100% bezpieczny dla psów. Dlaczego?
- Ciężkostrawna skórka: katastrofa może wydarzyć się, gdy Twój pupil zje skórkę arbuza. Jest ona trudna do strawienia przez układ pokarmowy. Może to ???? dyskomfort trawienny oraz inne, przykre dolegliwości jak np. biegunka czy wymioty.
- Niebezpieczne pestki: jeśli piesio zje ich dużo może dojść do zatoru w układzie pokarmowym. Pupil będzie cierpieć z bólu i niestrawności. Jest to szczególne niebezpieczne dla szczeniąt oraz psów ras małych.
- Cukry proste: arbuz zawiera węglowodany proste, które szybko podnoszą poziom cukru we krwi. Jego indeks glikemiczny to według aktualnych doniesień 50, co plasuje arbuza w kategorii produktów z niskim lub średnim ig. W dużych ilościach będzie on niewskazany dla psów z cukrzycą!
- Cukry fermentujące: problematyczne są także cukry, które szybko fermentują w jelitach. Dla zwierząt o wrażliwych żołądkach oznacza to wzdęcia i ból brzuszka!
Czy pies może jeść arbuza?
Czy Twój pies może jeść arbuza? Nie ma większych przeciwwskazań do tego, aby od czasu do czasu poczęstować czworonoga soczystym owocem. Oczywiście musisz pamiętać, aby oczyścić go z pestek oraz z surowej, twardej skóry. W takiej postaci będzie bezpieczny dla Twojego pupila.
Zachowaj również umiar, szczególnie jeśli Twój pies cierpi na cukrzycę, nadwagę lub ma bardzo wrażliwy układ pokarmowy. W takich sytuacjach warto rozważyć, czy podanie arbuza nawet w małej ilości będzie dla zwierzaka korzystne.
Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy pies może jeść soczystego arbuza - najpierw podaj mu niewielką ilość i obserwuj. Jeśli zauważysz, że pies źle się czuje (np. jest osowiały i traci apetyt) to znaczy, że nie toleruje tego owocu.
Warto również skonsultować się z lekarzem weterynarii, który dba o Twojego czworonoga. Zwłaszcza jeśli zwierzak zmaga się z różnego rodzaju chorobami. Specjalista rozwieje wszelkie wątpliwości.
Jak podawać psu arbuza?
Jeśli Twój psiak lubi arbuza i dobrze go toleruje możesz śmiało podawać mu owoc w formie małych kawałków, samodzielnie lub jako smaczny dodatek do większego posiłku.
W upalne dni pomyśl o arbuzowych lodach dla psa! Najlepiej w formie musu zamrożonego na macie do lizania lub w kongu. Dzięki temu pupil będzie powolutku wylizywał owoc, co zapewni mu ochłodę, ale w bezpieczny sposób! Bez ryzyka przeziębienia gardła czy doznania szoku termicznego.
Warto do takiego arbuzowego musu dodać ulubione mięsko czy bulion - będzie to wspaniała uczta, którą z pewnością pokocha każdy pies!
Arbuz dla psa? Jesteśmy na tak!
Arbuz to soczysty owoc, idealny na letnie upały. Zarówno dla Ciebie jak i Twojego psa! Zawiera mnóstwo cennych witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają na organizm. Warto więc podzielić się smakowitym arbuzem ze swoim pieskiem, pamiętając o umiarze, braku pestek i twardej skóry.
Bibliografia:
https://mokrenosy.pl/arbuz-dla-psa/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Arbuz
https://en.wikipedia.org/wiki/Citrullus
https://fit.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/arbuz-wlasciwosci-odzywcze-arbuz-wzmaga-potencje-aa-5jPT-AC4t-HRHd.html
https://www.sofra.com.pl/blog/arbuz-kcal-wlasciwosci-i-witaminy-jak-wybrac-wlasciwego-arbuza-i-co-z-niego-zrobic