Darmowa dostawa od 199,00 zł

Cockapoo - wygląd, charakter, pielęgnacja

2024-06-28
Cockapoo - wygląd, charakter, pielęgnacja

Piesek wyglądający jak pluszowy miś to Cockapoo! Zastanawiasz się nad wyborem tego pupila? Pamiętaj, że to poważna decyzja! Dlatego wpierw wzbogać swoją wiedzę na temat tego uroczego psiaka. Z tego powodu koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Zebraliśmy w nim wszystkie najważniejsze informacje na jego temat. Przybliżymy Ci historię, pielęgnację oraz charakter tego czworonoga. Może okazać się, że to idealny pupil dla Ciebie!

Cockapoo co to za rasa? Pochodzenie

Cockapoo pochodzi z USA. Powstał jako pupil do towarzystwa w latach 60 XX wieku. To hybryda dwóch psów rasowych: angielskiego cocker spaniela i pudla. Znany jest również pod nazwami: cockapoodle, cockerpoo albo cock-a-poo. Jest pierwszym psem designerskim, czyli kundelkiem, który posiada rodziców z rodowodem.

W 1999 roku powstał The Cockapoo Club of America, a w 2004 roku The American Cockapoo Club. Obydwa kluby starają się, by ten czworonóg został oficjalnie zaklasyfikowany przez FCI. 

Cockapoo siedzący na trawie

Jak wygląda cockapoo?

Tak naprawdę nie ma konkretnych standardów dla tego pieska. Nie możemy więc opisać, jak powinna wyglądać jego głowa czy tułów według wzorca. Jako że pupil nie jest uznawany przez związek kynologiczny, nie obowiązują go żadne normy. Natomiast mimo wszystko psiaki te mają urocze pyszczki, czarne noski i słodkie duże oczy. 

Cockapoo występuje w 4 rozmiarach, które różnią się oczywiście wielkością oraz wagą. Gabaryty zależą od wielkości pudla, którego wybiera się do rozrodu, lecz najczęściej jest to pudel toy. Waga tego czworonoga oscyluje więc od 5 do 11 kg. Osiąga nawet do 40 cm wzrostu. 

Pies ten posiada szeroką gamę kolorów sierści. Futerko jest miękkie, falowane albo kręcone. Praktycznie nie wypada albo pupil gubi je w bardzo małych ilościach. Tę cechę zawdzięcza pudlom. 

Czy cockapoo ma sierść?

Tak, ma sierść, która ma mieć hipoalergiczne właściwości również po pudlach. Lecz...

Czy cockapoo jest dla alergików?

Niestety, nie tylko sierść wpływa negatywnie na alergików. Alergeny, które odpowiadają za powstawanie reakcji alergicznych, znajdują się głównie w płynach: ślinie, moczu czy krwi. Dlatego nie możemy powiedzieć, że jest to pies, który w 100% nikogo nie uczuli. Przed zakupem zwierzaka najlepiej udaj się do miejsca, z którego pragniesz go przygarnąć. Spędź wśród tych psów jak najwięcej czasu i sprawdź, czy wystąpi odczyn alergiczny po kontakcie z nimi. 

Cockapoo charakter

Jest to pies, który został stworzony, by być u boku człowieka! Cockapoo łączy w sobie inteligencję pudla oraz sympatyczne i spokojne usposobienie cocker spaniela. Jest zabawny, radosny i cieszy się życiem. Swoim pozytywnym nastrojem zaraża swoich właścicieli. Jest przyjaźnie nastawiony do wszystkich, nawet do obcych ludzi, więc stróż z niego marny. Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami, w tym z psami i kotami. Nie wykazuje zachowań agresywnych oraz nadmiernie nie szczeka. 

Żywiołowy cockapoo biegnący

Jak wychować cockapoo?

Od pierwszych szczenięcych dni zapoznawaj psa z nowymi miejscami, dźwiękami, ludźmi oraz czworonogami. Socjalizacja jest niezbędna, by przyzwyczaić pupila do otaczającego go świata. Cockapoo potrzebuje codziennych spacerów, nie wymaga wysokiej aktywności. Łatwo się uczy, dzięki inteligencji, którą odziedziczył po pudlach. Szybko przyswaja wiedzę i jest bezproblemowy w szkoleniu, dlatego nadaje się na pierwszego psa. Najlepiej radzi sobie z powierzonymi zadaniami, gdy jest pozytywnie motywowany do pracy. Czyli nagradzaj pupila smaczkami, dużą ilością pochwał i głaskania. 

Jak większość psów, cockerpoo nie lubi zostawać sam. Jednakże dobrze nauczyć go od szczeniaka przebywania w samotności np. na czas wyjścia do pracy. Unikniemy w ten sposób lęku separacyjnego, czyli strachu przed rozłąką ze swoim opiekunem. 

Pielęgnacja cockapoo

Mięciutka sierść potrzebuje regularnego czesania, najlepiej codziennie. Pupila należy również zabierać raz na jakiś czas do groomera, który delikatnie przytnie włos.

Kąpiel czworonoga powinna nastąpić, gdy jest on brudny lub nieprzyjemnie pachnie. Do tego zabiegu użyj szamponu i odżywki przeznaczonych dla zwierząt, gdyż ich pH jest dopasowane do pH skóry psa. Umyj sierść szamponem dwa razy, następnie nałóż odżywkę, która ochroni włos i nada mu blasku. Po spłukaniu wszystkich kosmetyków wodą osusz pupila ręcznikiem, a następnie lekko suszarką. Groomer przy okazji skracania włosa może również wykąpać czworonoga za Ciebie. 

Nie zapomnij o systematycznej pielęgnacji opadających uszu, które są narażone na infekcje. Przemywaj je płynami do tego przeznaczonymi lub przecieraj specjalnymi chusteczkami. Tak samo dbaj o oczka pupila. Sprawdzaj również stan łapek. Pazurki należy przycinać, gdyż za długie przeszkadzają czworonogowi w poruszaniu się. Od szczeniaka przyzwyczajaj psa do czyszczenia zębów szczoteczką i pastą dla zwierząt. Dbanie o higienę jamy ustnej zapobiegnie nadmiernemu osadzaniu się kamienia nazębnego i chorobom dziąseł. 

Cockapoo w śniegu

Choroby cockapoo

Cockapoo jest narażony na następujące schorzenia:

  • dysplazja stawów biodrowych
  • infekcje uszu
  • wypadnięcie rzepki
  • problemy z oczami np. katarakta 
  • alergie skórne

Cockapoo jak długo żyje?

Ten piesek będzie towarzyszył Ci przez 12-15 lat! Oczywiście jeśli zadbasz o jego dietę, aktywność oraz zapewnisz mu opiekę weterynaryjną. 

Jaka karma dla cockerpoo?

Psy powinny jeść posiłki bogate w mięso mięśniowe oraz zdrowe dodatki w postaci warzyw, owoców czy ziół. Dlatego zainwestuj w wysokiej jakości suche lub mokre karmy dla psa, które znajdziesz w naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl. Dla cockerpoo polecamy Ci sprawdzić pożywienie oznaczone S lub M, w zależności od gabarytów Twojego czworonoga. Pamiętaj, by dopasować karmę do wieku, wagi oraz aktywności swojego pupila. Najważniejsze w składzie jest oczywiście mięso, które powinno znajdować się na początku składu. W recepturze unikaj zbóż oraz zbędnych dodatków w postaci konserwantów barwników i cukrów.

Przysmaki również wliczaj w dzienną dawkę kalorii psa i wybieraj te z wysoką zawartością mięsa. 

Jakie akcesoria dla cockerpoo?

Cockerpoo to mieszanka cocker spaniela i pudla. Czyni go to inteligentnymi, energicznym i kochającym zabawę zwierzakiem. Potrzebuje regularnych ćwiczeń i stymulacji umysłowej. Oto kilka niezbędnych akcesoriów dla tego pupila:

  • dwie miseczki: jedna na wodę, druga na karmę (możesz również zastąpić tradycyjną miskę miską spowalniającą lub lick matą)
  • wygodne legowisko i kocyk
  • akcesoria spacerowe: smycz, obrożę lub szelki, adresówkę i worki na odchody
  • zabawki w tym gryzaki, szarpaki, piłeczki oraz gry edukacyjne 
  • produkty do pielęgnacji sierści: szampon, odżywka, szczotka
  • pastę i szczoteczkę do zębów dla psów
  • cążki dla zwierząt
  • przysmaczki
  • preparat na kleszcze i pchły

Cockapoo biegnący w trawce

Dla kogo cockapoo?

Cockerpoo to pies do towarzystwa dla singli, osób starszych i rodzin z dziećmi. Pamiętaj jednak by nauczyć swoje pociechy jak obchodzić się z pupilem. Czworonóg ten może mieszkać w mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem. Najważniejsze, by miał swoich ulubionych ludzi blisko siebie. Nie wymaga wysokiej aktywności fizycznej. Zarezerwuj czas na codzienną pielęgnację jego sierści i co kilkumiesięczne wizyty u groomera.

 

Ciekawostki 

Jeśli Ty lub Twoje dziecko jesteście fanami "Psiego patrolu" to musicie wiedzieć, że bohaterka o imieniu Skye jest psem cockapoo.

 

Bibliografia:

https://dogtime.com/dog-breeds/cockapoo

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 654 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-15
Wszystko ok.
2024-09-30
Super
pixel