Chomik dżungarski – co je, ile żyje, ile kosztuje

2023-06-02
Chomik dżungarski – co je, ile żyje, ile kosztuje

Coraz większe uznanie wśród miłośników małych ssaków zdobywa chomik dżungarski, niezwykle urocze i popularne zwierzątko domowe. Chomik dżungarski należy do grupy chomików karłowatych. Jest jednym z najmniejszych chomiczków. Pochodzi z Rosji, dokładniej z Syberii. Pielęgnacja i opieka nad chomikiem nie jest skomplikowana. Z tego powodu chomiczek będzie dobrym zwierzątkiem dla dziecka. Chcesz zapoznać się bliżej z małym stworzeniem i zapewnić mu prawidłową opiekę? W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie wszystkie przydatne informacje, które musisz wiedzieć.

Jak wygląda chomik dżungarski?

Chomiczki wyglądają jak małe, puszyste kulki z ciemnym prążkiem na grzbiecie. Ich ogonek jest prawie niewidoczny i mierzy od 5 do 15 mm. Najbardziej popularna barwa chomika dżungarskiego to agouti, czyli szarobrązowe futerko z białym brzuszkiem i łapkami oraz czarną pręgą na kręgosłupie. Inne odmiany kolorów futerka chomika to: biały, szary i brązowy.

Chomiki ważą maksymalnie 50 g. W lecie mogą przybierać na wadze, ponieważ gromadzą tkankę na okres zimowy. Wtedy obniżają swoją temperaturę ciała, by zużywać jak najmniej energii. W warunkach domowych chomiki nie zapadają w sen zimowy.

Chomiki mierzą zaledwie 10 cm. Samice są mniejsze od samców. Ich długość ciała wynosi 8 cm. Chomiki mają łagodne usposobienie, lecz są mocno terytorialne. Prowadzą samotni tryb życia. Najbardziej aktywne są w nocy.

Chomik dżungarski na spacerku w domu

Ile żyje chomik dżungarski?

Chomiki dżungarskie żyją od 1,5 roku do 3 lat. Wszystko zależy od Twojej opieki nad chomikiem. Jeśli zadbasz o prawidłowe żywienie, ruch i profilaktykę, na pewno Twój pupil będzie prowadził szczęśliwe życie. Unikaj też zachowań, które mogą chomika denerwować. Gwałtowne ruchy czy przeszkadzanie gryzoniowi w ciągu dnia, podczas odpoczynku może przyczynić się do generowania u chomika zbędnego stresu.

Co jedzą chomiki dżungarskie?

Jednym z najważniejszych filarów opieki nad chomikiem jest zadbanie o jego prawidłową dietę. Chomiki dżungarskie powinny dostawać pokarm zróżnicowany i pełnowartościowy. Pokarmem naturalnym dla chomika są: 

  • Nasiona i zboża (nasiona dyni i słonecznika, owies, proso, żyto)
  • Zioła (zawierają błonnik, który pomaga w trawieniu)
  • Owady oraz larwy (mącznika lub świerszcza)
  • Owoce (jabłka i gruszki (bez pestek), banany, truskawki, maliny, jagody (np. borówki, jeżyny), arbuz)
  • Warzywa (marchewka, papryka, ogórek (bez skórki), cukinia, pomidor)
  • Orzechy

Dodatkowo możesz wzbogacić dietę chomika o gotowany drób oraz jajka. Chomiki nie trawią laktozy, dlatego nie podawaj im nabiału. Owoce możesz podawać chomikowi co drugi, trzeci dzień. Owoce zawierają dużo cukrów prostych i podawane w dużych ilościach, mogą prowadzić do biegunki. 

Polecamy również w pełni zbilansowane, gotowe karmy dla chomika. Versele-Laga posiada karmy dla chomika, które spełniają zapotrzebowanie energetyczne małych pupili. Nie zawierają cukrów ani zbędnych dodatków. Bogate są w białko, niezbędne w diecie każdego chomika. Małym chomikom wystarczy podawać jedną łyżeczkę karmy dziennie.

Pamiętaj, niezjedzony pokarm sprzątaj regularnie z klatki chomika. Nie dopuść, by chomiczek zjadł zepsute resztki pożywienia. Również zadbaj, by chomik miał o dostęp do czystej i świeżej wody. Wodę wymieniaj najlepiej codziennie. 

Dieta młodego chomika i ciężarnej lub karmiącej samicy powinna być bardziej bogata w białko.

Chomik dżungarski je pożywienie, nasiona i ziarna

Czego chomiki nie powinny jeść?

  • Owoców cytrusowych oraz pestek z owoców
  • Warzywa: awokado, rabarbar, cebula, czosnek, ziemniak, seler naciowy, sałata, fasola, bób, rzodkiewka, kapusta
  • Słodyczy
  • Słonych przekąsek
  • Chleba
  • Nabiału (w tym sera żółtego)
  • Gałązek drzew iglastych
  • Żołędzi
  • Aloesu, eukaliptusa

Zabawki dla chomika dżungarskiego

Chomiczki mimo niepozornego wyglądu, są bardzo energetyczne i uwielbiają się bawić. Klatka dla chomika dżungarskiego powinna mieć wymiary minimum 80 × 40 cm. Im większa klatka dla chomika, tym lepiej.

W podstawowej wyprawce do klatki lub akwarium koniecznie uwzględnij:

  • Kołowrotek dla chomika drewniany lub plastikowy o średnicy min. 20 cm.
  • Drewniane lub atestowane plastikowe zabawki dla chomika
  • Most (najlepiej drewniany)
  • Tunele, gniazda
  • Kryjówkę (chomiki uwielbiają się chować i zakopywać, to leży w ich naturze)
  • Miejsca do wspinaczki (chomiki są małymi akrobatami)
  • Legowisko dla chomika
  • Miska dla chomika na jedzenie i wodę lub poidełko

Kołowrotek jest zabawką, która pozwoli chomiczkowi spożytkować energię oraz zachować prawidłową wagę. Unikaj kołowrotków z dziurami i prętami, by chomik nie zrobił sobie w nich krzywdy. Jeśli zależy Ci na cichym kołowrotku, polecamy kołowrotek drewniany. Wybierając kołowrotek, zwróć uwagę na bezpieczeństwo chomika oraz jakość kupowanego kołowrotka. Nic tak nie będzie Cię irytować, jak chomik biegający w nocy w trzeszczącym kołowrotku.

Domek dla chomika powinien być drewniany. Na zabawkach i domku z drewna małe zwierzątko może sobie ścierać stale rosnące ząbki. Domek będzie dla chomika zabawką, spiżarnią, miejscem do spania oraz ciekawym elementem wystroju klatki. Najlepiej, by domek nie miał dna, gdyż chomiki lubią się zakopywać w podłożu. Upewnij się, że przez otwory w domku dorosły chomik będzie mógł się swobodnie poruszać. 

Oczywiście w wyposażeniu klatki musi się znaleźć miseczka dla chomika na wodę oraz karmę. Wodę możesz również podawać z poidełka. Przy poidełku zachowaj higienę i często je myj. Umieść w klatce niskie miski, które będą łatwo dostępne dla chomika i regularnie je uzupełniaj. Pamiętaj, aby poidełko na wodę było małe, dopasowane do rozmiaru chomika. Jeśli poidełko będzie zbyt duże, to ciężko będzie z niego pić małemu chomiczkowi.

Chomik dżungarski siedzący w klatce wśród zabawek dla chomika

Jakie podłoże dla chomika dżungarskiego?

Podłożem dla chomika mogą być odpylone trociny, ściółka konopna lub lniana. Gdy masz alergie na trociny, ściółka będzie godnym zamiennikiem. Chomiki lubią kopać tunele i zakopywać się w nich. Z tego powodu ilość podłoża w klatce powinno wynosić 5-10 cm. W rogach klatki lub akwarium możesz nasypać nawet więcej podłoża, by chomik miał więcej frajdy w eksplorowaniu terenu.

Jako podłoże nigdy nie dawaj waty. Wata może zapchać policzki chomiczków, a wtedy wizyta u weterynarza gwarantowana. 

Czy chomika można oswoić?

Oczywiście! Jednak potrzeba do tego trochę cierpliwości. Do kilku dni po przyjeździe nowego pupila do domu, nie bierz go na ręce. Pozwól mu oswoić się z nowym otoczeniem, zapachami oraz klatką. Zacznij od oswajania gryzonia poprzez podawanie jedzonka z ręki. Przyzwyczaj zwierzątko do swojego głosu, dotyku, głaskania. Dopiero po kilku dniach możesz spróbować podnieść chomiczka czystymi rękami. Chomiki nie lubią drażniących, różnorodnych zapachów, dlatego ręce muszą być czyste. Dostosuj się również do trybu życia chomika i oswajaj gryzonia dopiero wieczorem. Nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie narażaj zwierzątka na niepotrzebny stres.

Dobrze, byś zapoznał się z mową ciała gryzonia. Chomik stający na dwóch łapkach broni się. Gdy gryzoń ma uszka skierowane w tył, może mieć zły humor lub być zmęczony. Jeśli chomik leży na plecach to oznaka, że się boi. 

Choroby chomika dżungarskiego

U chomików dżungarskich pojawiają się takie problemy zdrowotne jak infekcje skóry, oczu i uszu. Chomiki mogą również chorować na nowotwory. Choroby u chomików rozwijają się szybko. Dlatego jak zauważysz niepokojące symptomy, nie zwlekaj. Zabierz małego gryzonia do weterynarza. 

Podstawą dbania o zdrowie gryzonia jest zwrócenie uwagi na ząbki chomika. U gryzoni siekacze rosną całe życie i trzeba je regularnie skracać. Z tego powodu koniecznie musisz podawać swojemu chomikowi gałązki (jabłka lub gruszy). Gałązki będą skutecznie ścierać ząbki. Podobnie zadanie spełniają drewniane zabawki. Jeśli nie zadbasz o regularne ścieranie zębów chomika, czeka Cię przycinanie zębów u weterynarza.

Myjący się chomik dżungarski

Pielęgnacja i higiena chomika

Chomika nie trzeba myć. Małe pupile myją się samodzielnie. W wyposażeniu klatki powinien się również znaleźć basen, który napełnisz piaskiem. Piasek dla chomika musi być bezzapachowy i odpylony. Możesz równie dobrze zastosować piasek dla szynszyli. Piasek sprawi, że sierść chomiczka będzie miękka i puszysta. 

Chomik dżungarski cena

Ceny chomika dżungarskiego wahają się od 10 do 30 zł.  Zalecamy zakupić chomika z hodowli. Weź pod uwagę również koszt wyprawki dla chomika. Zapoznaj się z naszym asortymentem akcesoria do klatek dla chomika. Znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz do urządzenia klatki i zaspokojenia wszystkich podstawowych potrzeb małego gryzonia.

 

Dzięki naszemu blogowi dowiedziałeś się, ile żyje chomik i jak wygląda. Poznałeś podstawową dietę małego zwierzątka oraz znasz niezbędne elementy wyprawki do klatki gryzonia. Skoro poznałeś wszystkie kluczowe informacje, życzymy miło spędzonych chwil razem z małym pupilem. Skompletuj wyposażenie klatki oraz dobierz odpowiednią karmę w naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 664 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-17
Szybka i profesjonalna obsługa, przedmiot zgodny z opisem. Polecam.
2024-10-23
Błyskawiczna , chory kot dziękuje,już wyzdrowiał dzięki Wam .
pixel