Chart angielski Whippet - opis rasy psa
Masz dużo energii i po pracy chętnie wychodzisz na spacery? Poznaj żywiołową rasę psa chart angielski whippet, który umili Twoje codzienne wyjścia i nie tylko! To czuły i kochający zwierzak z duszą wrażliwca. Jednakże niech Cię nie zniechęci jego talent do sprintów. Wystarczy, że zapewnisz swojemu czworonogowi bezpieczny, najlepiej ogrodzony teren do wybiegania się. Gdy spełnisz jego podstawowe potrzeby, będzie grzecznie leżał na kanapie u Twojego boku. Daj mu szansę i przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się niezbędnych informacji na temat tej rasy. Kto wie, może to pupil idealnie dopasowany do Ciebie?
Pochodzenie i historia psa rasy whippet
Whippety powstały w XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Ich historia rozpoczyna się dzięki górnikom i robotnikom, którzy zapragnęli psa szybszego niż towarzyszące im dotychczas terriery, służące do tępienia szczurów. Skrzyżowali greyhoundy, charciki włoskie i różne terriery, by ostatecznie otrzymać charta angielskiego.
Wyglądem przypomina mniejszą wersję greyhounda, tak samo zwinną i szybką, ale tańszą w utrzymaniu. W tamtych czasach był to ważny aspekt, gdyż charty były zarezerwowane wyłącznie dla szlachty i ludzi majętnych. Służyły do polowań na jelenie i zwykły człowiek nie miał pozwolenia na ich posiadanie. Rewolucyjne whippety stały się słynne, gdyż każdy mógł sobie na nie pozwolić.
Ich pierwotnym zadaniem było pozbywanie się gryzoni. Zauważono jednak, że również świetnie polują na zające. Zaczęto więc organizować specjalne zawody, w których wypuszczano charty oraz uszaki. Ten pies, który szybciej złapał więcej królików, wygrywał. Później doceniono także ich sprinterski talent. Wyścigi psów stały się rozrywką dostępną dla każdego, która w Anglii popularna jest do dzisiaj.
W 1902 roku Kennel Club oficjalnie uznał rasę.
Jak wygląda whippet?
To pies, którego wysokość w kłębie sięga do 51 cm u samców i do 47 cm u samic. Jego masa ciała wynosi 10-12 kg.
Sylwetka charta angielskiego jest smukła, oparta o mocne kończyny. W oczy od razu rzucają się wysklepione lędźwie i głęboka, pojemna klatka piersiowa, która ma dużo miejsca na płuca oraz serce. Ciało zwieńcza długi, zwężający się ku końcowi ogon.
Na długiej, wygiętej szyi znajduje się mała, lecz długa głowa. Nad pyszczkiem umieszczone są owalne oczy. Psiakowi uroku dodają również małe, delikatne uszy w kształcie płatka róży.
Sierść i umaszczenie whippeta
Charty angielskie mają krótką, gęstą sierść, która płasko przylega do ciała, a co ważniejsze praktycznie nie wypada. Występują we wszystkich rodzajach umaszczenia, oprócz marmurkowego.
Whippet charakter
Chart angielski to zrównoważony, łagodny i czuły towarzysz, który praktycznie nie szczeka. To idealny pies rodzinny, potrzebujący miłości i uwagi od swoich opiekunów. Uwielbia zabawy z dziećmi i jest wobec nich bardzo cierpliwy. Pamiętaj, żeby wpierw nauczyć swoje pociechy szanowania granic oraz odpowiednich zachowań wobec pupila.
Pies tej rasy to sportowiec, który jest energiczny i wymaga regularnej aktywności fizycznej. Codziennie musisz mu zapewnić wystarczającą dawkę ruchu. Jednak nie powinno Cię to od razu zniechęcać do tego czworonoga! Whippety są sprinterami, które potrzebują niewielkiej przestrzeni do wybiegania się. Gdy ich potrzeby zostaną spełnione, stają się spokojnymi domatorami.
Chart angielski jest wrażliwy i delikatny. Potrzebuje czułości, a szkolenie powinno odbywać się w pozytywnej atmosferze, z pochwałami i nagrodami. To inteligentny pies chętnie uczący się nowych rzeczy za smakołyki lub zabawę z opiekunem. Doskonale odnajdzie się w sportach takich jak:
- obedience (posłuszeństwo)
- frisbee
- flyball
- coursing (gonienie za przynętą)
- wyścigi (a jakby inaczej)
Nabywasz charta z myślą o zawodach sprinterskich? Koniecznie dowiedz się, czy psy w hodowli są z linii wyścigowej, w której pielęgnuje się ich pierwotne cechy.
Jak wychować whippeta?
Charty angielskie mają swoją delikatną stronę, przez to wymagają wczesnej socjalizacji. Od pierwszych dni w domu zapoznawaj swojego pupila z nowymi miejscami, ludźmi, zwierzętami i dźwiękami. W ten sposób zmniejszysz szanse na pojawienie się lękliwości.
Zapewnij swojemu czworonogi codzienną dawkę ruchu w postaci spacerów z domieszką treningów oraz sprintów. Dla urozmaicenia aktywności spróbuj nowych sportów wymienionych w akapicie wyżej.
Pamiętaj jednak, by przy szkoleniu i treningach stosować metody oparte na nagradzaniu. Pochwały słowne oraz smakołyki będą skuteczniejsze niż kary, które jedynie zranią wrażliwą duszę charta.
Przede wszystkim obdarz swojego pupila miłością oraz uwagą. Poświęć czas na wspólną zabawę i odpoczynek.
Ile ruchu potrzebuje chart?
Charty są żywiołowe i muszą spełnić swoje naturalne potrzeby. Oprócz podstawowych przechadzek zapewnij czworonogi minimum jeden spacer, na którym będzie mógł się wybiegać. Na szczęście whippety są krótkodystansowcami, więc nie potrzebują do tego dużej przestrzeni. Najważniejsze, by teren był ogrodzony i bezpieczny dla psa na tyle, by można by było go spuścić ze smyczy.
Pielęgnacja charta angielskiego
Charty angielskie są proste w pielęgnacji i nie wymagają Twojego zaangażowania. Jest to pupil czysty, który nie przesiąka typowym zapachem psa. Dlatego możesz go kąpać raz na trzy miesiące. Oczywiście do mycia czworonoga stosuj kosmetyki przeznaczone dla zwierząt, które odpowiadają pH ich skóry. Postaw na szampon dla psów do sierści krótkiej lub hipoalergiczny, gdy pojawią się problemy skórne. Nie pomijaj odżywki, która nabłyszczy i uelastyczni włos, zachowując go w dobrej kondycji.
Szczotkuj psa raz lub dwa razy w tygodniu szczotką z miękkim włosiem. Czyść oczy i uszy preparatami stworzonymi do tych okolic. Codziennie myj zęby pastą i szczoteczką do zębów dla psów. Zapobiegniesz w ten sposób odkładania się kamienia nazębnego. Kontroluj długość pazurów i obcinaj je cążkami, gdy są za długie. Dbaj o opuszki łap, smarując je specjalnymi kremami.
Na co chorują whippety?
Ogólnie charty angielskie to zdrowe psy. Jednakże mogą dotknąć je następujące schorzenia:
- zaćma
- postępujący zanik siatkówki
- urazy kończyn wynikające z biegania
- alergie skórne - syndrom błękitnych whippetów (plackowate łysienia)
Sprawdzaj stan łapek swojego charta po każdym spacerze, gdyż przy sprincie pies może doznać poważnej kontuzji.
Dodatkowo rasa ma delikatną skórę i jest wrażliwa na niskie temperatury.
Ile żyje whippet?
Pies tej rasy żyje 12-15 lat. Na długość życia pupila oprócz jego genetyki ma wpływ również dieta, aktywność, opieka weterynaryjna oraz miłość opiekuna.
Akcesoria dla charta angielskiego
Przygotowując się na przyjęcie szczeniaka, warto przygotować dla niego wyprawkę wcześniej. Poniżej zawarliśmy listę must have przedmiotów dla Twojego czworonoga na start. Przygotuj:
- dopasowane do gabarytów psa legowisko
- dwie miseczki
- akcesoria spacerowe: smycz oraz obrożę zaciskową, która nie zsunie się ze smukłej szyi charta
- adresówkę
- worki na psie odchody
- przysmaki treningowe
- szczotkę z włosiem
- szampon i odżywkę do krótkiej sierści
- płyn lub chusteczki do oczu i uszu
- pastę i szczoteczkę do zębów dla zwierząt
- zabawki: piłkę, szarpak, gryzaki, gry edukacyjne, zabawkę pluszową
Jaka karma dla charta angielskiego?
Whippety są psami żywiołowymi, które potrzebują pożywienia pokrywającego ich potrzeby. Karma dla charta powinna zawierać przede wszystkim białko pochodzenia zwierzęcego. Z tego powodu zwróć uwagę na skład posiłku, w którym na samej górze powinno znajdować się mięso. Dodatki w postaci owoców, warzyw i ziół uzupełniają dietę w cenne witaminy i minerały. Jednak ich ilość powinna być minimalna. Na pewno w recepturze nie powinny występować zboża, cukry, konserwanty i barwniki.
Przy wyborze smakołyków kieruj się podobną zasadą. Smaczki również mają kalorie, więc wliczaj je w dzienne zapotrzebowanie energetyczne swojego pupila.
Dla kogo whippet?
To pies dla osób, które lubią spędzać aktywnie czas i zawsze znajdą chęć na bardziej energiczne spacery. Rasa sprawdzi się także jako towarzysz dla rodzin z uwielbianymi przez charty dziećmi. Nadaje się dla osób starszych, o ile zapewnią mu ogrodzony teren do wybiegania się. Charty angielskie nie lubią zostawać same. Cenią sobie obecność swojego opiekuna, ale również innego psa. Dlatego jest to świetna wymówka, by zamiast jednego, przygarnąć dwa whippety, które razem będą biegać. Gdy ich potrzeby zostaną spełnione, będą mogły się w siebie wtulić i leżeć obok swojego ukochanego człowieka.
Czy na charta angielskiego trzeba mieć pozwolenie?
W Polsce na charty musisz mieć odpowiednie zezwolenie od terytorialnej jednostki administracji państwowej. Państwo w ten sposób chce mieć pewność, że żadne psy tej rasy nie będą wykorzystywane w celach kłusowniczych. Przed zakupem tego pupila powinieneś wypełnić m.in. wniosek oraz zaręczyć, że nie będziesz wykorzystywał go w celach kłusowniczych.
Bibliografia:
https://www.akc.org/dog-breeds/whippet/
http://www.piesporadnik.pl/title,pid,45,oid,47,cid,20.html#details
https://www.zkwp.pl/wzorce/162.pdf
https://www.firstdarling.eu/o_rasie.html