Darmowa dostawa od 199,00 zł

Charcik włoski - opis rasy psa

2024-05-10
Charcik włoski - opis rasy psa

Charcik włoski, zwany również przez opiekunów włoszczakiem, to rasa psa o niezwykłej urodzie i silnym charakterze. Jego elegancka sylwetka oraz inteligentne spojrzenie zachwycają od pierwszego wejrzenia. Poznaj bliżej tę wyjątkową rasę, która zdobywa serca miłośników czworonogów na całym świecie. Jeśli szukasz towarzysza pełnego gracji i czułości, charcik włoski jest idealnym wyborem dla Ciebie. 

Historia rasy charcik włoski. Dlaczego włoski?

Charcik włoski należy do grona najstarszych ras psów. Jego podobizna widnieje na ceramice z Mezopotamii, która liczy sobie ponad 8 tysięcy lat. W starożytnym Egipcie był uważany za świętość. Towarzyszył ludziom z wyższych sfer, królom, cesarzom i faraonom. Jego bogatą historię znamy ze skrupulatnie prowadzonej dokumentacji pochodzącej z Włoch.

Jak już jesteśmy przy tym kraju, to pora wyjaśnić, dlaczego włoski, skoro pies pochodzi z Egiptu. Otóż pupile te przybyły tysiące kilometrów z Kraju Faraonów, przez Grecję, aż trafiły do Rzymu. Ich liczebność w Italii systematycznie rosła. Anglikom, Francuzom i Niemcom rasa zaczęła kojarzyć się tylko z Włochami, stąd włoski, a nie egipski w ich nazwie. 

W 1895 roku Amerykański Kennel Club ustalił, że charcik będzie psem karłowatym mierzącym 28-30 cm, by łatwiej odróżnić go od whippeta. Niestety, modyfikacje nie wpłynęły pozytywnie na zdrowie tego pupila. Dlatego przywrócono pierwotny wzorzec rasy i wyłączono ją z grupy psów karłowatych. Po mozolnym procesie powracania do pierwotnego wyglądu włoszczaków, charciki z hodowli Springfield zaliczył swój debiut na wystawie w Paryżu w 1937 roku. Dzięki tej wygranej hodowla z Austrii miała bardzo duży wpływ na rozwój i wygląd tych pupili, które znamy dzisiaj. 

Warto również wspomnieć, że charciki włoskie należą do psów myśliwskich i mają silny instynkt łowiecki. 

Wygląd charta włoskiego majestatycznie stojącego pośród traw

Jak wygląda charcik włoski?

Charcik włoski jest najmniejszy ze wszystkich chartów. Jego wysokość w kłębie wynosi 32-38 cm, waży około 5 kg. Emanuje on delikatnością i elegancją, jest pełen gracji i wdzięku. Ma przyjemny dla oka charakterystyczny taneczny chód. 

Szczupła sylwetka charcika utrzymywana jest przez sucho umięśnione kończyny. Jego głęboka klatka piersiowa mieści pojemne płuca i duże serce, dzięki czemu przystosowana jest do szybkiego biegu. Na smukłej, łukowato wygiętej szyi znajduje się długa, wąska głowa z bardzo słabo zaznaczonym stopem (miejscem, w którym czoło przechodzi w kufę). Na jej szczycie wysoko osadzone są złożone uszy noszone w tył. Gdy pies jest czymś zainteresowany, uszy kierują się poziomo na boki. Charciki mają duże oczy w ciemnym kolorze. Ich ciało zakończone jest cienkim ogonem, który noszą nisko. 

Szata i umaszczenie charcika włoskiego

Charcik włoski posiada krótką sierść bez podszerstka. Linieje minimalnie. Nie jest fanem zimna i wilgoci, gdyż nie ma naturalnej ochrony, która zapewni mu ocieplenie. Dlatego na jesień i zimę koniecznie zainwestuj w ubranka dla swojego pupila. Atutem dla wielu osób będzie fakt, iż ich szata nie przesiąka typowym zapachem psa!

Rasa występuje w 3 typach umaszczenia:

  • czarnym
  • niebieskim
  • jasnożółtym/beżowym (zwane izabelowatym)

Każda barwa dozwolona jest we wszystkich odcieniach. Akceptowalna również jest biel, ale tylko na przedpiersiu i łapach.

Jaki charakter ma charcik włoski?

Charcik włoski to pies myśliwski z silnym instynktem łowczym. Musisz pilnować go na spacerach, szczególnie w mieście! Czworonóg ten jest czujny, uważnie obserwuje i nasłuchuje otoczenie. Gdy zobaczy biegnące zwierzątko lub zwykłego gołębia, od razu rzuci się za nim w pogoń. Dlatego spuszczaj swojego pupila ze smyczy tylko na łąkach, polach lub bezpiecznych dużych przestrzeniach. Pamiętaj, by wpierw nauczyć go przychodzić na zawołanie. 

Rasa jest inteligentna i sprytna. Pomimo rozmiarów cechuje ją odwaga. Te psy nigdy nie unoszą się agresją. Są przyjaźnie nastawione do zwierząt domowych oraz do obcych psów, wręcz uwielbiają ich towarzystwo. Aczkolwiek randomowego kota na podwórku chętnie przegonią. 

Przywiązują się do swojego właściciela i podążają za nim jak cień. Nie lubią zostawać same na długo. Wtedy wyrządzają poważne szkody w domu. Mogą pogryźć meble czy kapcie. A potem przepraszają swoim wzrokiem, który próbuje wytłumaczyć, że przecież ta poduszka to sama wybuchła i one nie wiedzą, jak to się stało. 

Czy charcik włoski szczeka?

Właściciele twierdzą, że charcik to pies bardzo wokalny. Kłóci się, dyskutuje i próbuje rozmawiać z opiekunem. Niektóre osobniki szczekają jedynie w domu, inne tylko poza domem. Jednakże trafiają się również nieszczekliwe i spokojne egzemplarze. 
Trzy charciki włoskie

Jak szkolić charcika włoskiego?

Psy rasy charcik włoski mają delikatną psychikę, którą krzyki oraz agresja poważnie ranią. Potrzebują właściciela zrównoważonego emocjonalnie. Musisz emanować spokojem i cierpliwością. Podstawą szkolenia i treningu włoszczaka jest również konsekwencja. 

Od pierwszych dni szczeniaka w domu zacznij socjalizację. Powinna być już wprowadzona w hodowli. Zapoznawaj swojego pupila z nowymi miejscami, ludźmi, dźwiękami i zwierzętami. Dzięki temu w przyszłości czworonóg będzie radził sobie lepiej ze swoimi emocjami np. lękami. 

Zacznij również naukę posłuszeństwa i przede wszystkim ćwicz przychodzenie na zawołanie. Przez instynkt myśliwski pies może wybiec hen daleko. Dlatego ta komenda jest tak ważna, ponieważ pupil musi do Ciebie wrócić, bez względu na sytuację. Poza tym, by oszczędzić Twoje gardło, radzimy zapakować smaczki. Na pewno pomogą sprowadzić małego uciekiniera z powrotem do Ciebie. Ważna jest także nauka czystości, gdyż rasa ma mały pęcherz. Przyswój czworonogowi, że może załatwiać swoje potrzeby jedynie na zewnątrz, a nie w domu.

Charcik włoski potrzebuje aktywności fizycznej oraz psychicznej. Jest to pies żywiołowy, którego szybko nudzą wykonywane zadania. Przygotuj mu kilka różnych ćwiczeń, by zająć jego uwagę na dłużej, ale pamiętaj, nie forsuj nadmiernie pupila. 

Im wcześniej zaczniesz szkolenie, tym lepiej! Gdy pies dorośnie, praca z nim będzie łatwiejsza. 

Sport i spacerki 

Charciki włoskie to psy bardzo aktywne. Jak już wspominaliśmy, uwielbiają biegać, ale ich nóżki wolą pokonywać szybko krótkie dystanse. Potrzeby tego pupila spełni 1 lub 2-godzinny aktywny spacerek.

Rasa idealnie nadaje się do psich sportów, szczególnie do:

  • joggingu
  • coursingu (wyścigi psów w terenie)
  • agility 

Do wybiegania się dla tych psiaków wystarczy przydomowy ogród. Niemniej jednak spacerki nadal są pożądaną aktywnością, gdyż ogród szybko się im znudzi. 

Pielęgnacja charcika

Sierść charcika włoskiego nie jest wymagająca pod względem pielęgnacyjnym. Jego włos prawie nie wypada, dlatego wystarczy, że przeczeszesz szatę raz w tygodniu. Szczotka w miękkim włosiem świetnie sobie poradzi z tym zadaniem. Kąpiel zorganizuj raz w miesiącu, chyba że pies jest mocno brudny np. po spacerku. Zastosuj szampon do sierści krótkiej lub dostosuj preparat do potrzeb skóry charcika. Następnie użyj odżywki, która nawilży włos i sprawi, że będzie on mocny i lśniący. 

Podstawą pielęgnacji jest również dbanie o zęby psa tej rasy. Czyść je codziennie od szczeniaka, by zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego i zapaleniu dziąseł. Uszka i oczka czyść specjalnymi preparatami lub chusteczkami nawilżanymi. Kontroluj długość pazurków i przycinaj je obcinaczami przeznaczonymi dla zwierząt. Opuszki łap także potrzebują Twojej opieki. Smaruj je maściami lub kremami do łapek, by chronić je przed pękaniem.

Sprawdzaj także stan gruczołów okołoodbytowych. Jednym z pierwszych objawów zapchanych gruczołów jest saneczkowanie, czyli pocieranie przez psa pupą o podłogę. Wtedy koniecznie skonsultuj się z weterynarzem, który pokaże Ci jak pomóc pupilowi.  

Charcik włoski spoglądający w bok. Widać wyraźnie budowę jego głowy

Czy charcik włoski to zdrowa rasa?

Charciki włoskie cieszą się dobrym zdrowiem. Osobniki tej rasy będą towarzyszyć Ci nawet przez ponad 15 lat! Jednak chcemy Cię uświadomić o potencjalnych problemach ze zdrowiem, które mogą dotknąć tego czworonoga:

  • zwichnięcie rzepki
  • dziedziczne choroby oczu (jaskra, postępujący zanik siatkówki)
  • zaburzenie lub niedorozwój szkliwa nazębnego 
  • łamliwość kości 
  • alergie 

Delikatne kości pupila nie wykluczają go z psich aktywności. Jeśli czworonóg zaczyna szaleć to znak, że należy wyjść z nim na spacerek. Nie pozwalaj mu na niebezpieczne akrobacje w domu. Tak samo zabroń wchodzenia wysoko na meble czy parapet. Jeden niefortunny skok może doprowadzić do uszkodzenia nóżki. Kontroluj charcikowe zapędy, gdyż koszty operacji i późniejszego leczenia są naprawdę wysokie. W szczególności uważaj na ogon, który nawet częściej niż kończyny, ulega złamaniom. 

Musisz wiedzieć, że rasa ma odmienne parametry krwi oraz hormonów niż inne psy! Dlatego znajdź dobrego weterynarza, który zna się na pupilach tej rasy. 

Przed nabyciem szczeniaka zapytaj hodowcy o badania oczu, serca i rzepki psich rodziców.

Jaka karma dla charcika?

Wybór jedzenia dla charcików włoskich to nie lada wyzwanie. Są to psy wybredne o wrażliwych brzuszkach. Zapewnij swojemu pupilowi karmę mokrą bogatą w świeże mięso. Unikaj oczywiście w składzie zbóż, konserwantów i barwników. Jeśli masz czas możesz zafundować swojemu czworonogowi dietę BARF. Polega ona na domowym przygotowywaniu posiłków dla psa, dzięki temu dokładnie wiesz co on je. Oczywiście, jeśli zdecydujesz się na taki jadłospis, skonsultuj się z dietetykiem zwierzęcym i zrób badania u weterynarza. 

Akcesoria dla charcika

Oprócz dobrej karmy i pysznych smaczków motywujących do treningu, czego jeszcze potrzebuje charcik włoski?

Dla charcika włoskiego przygotuj wygodne legowisko, z którego zapewne nie będzie zbyt często korzystał. Zdecydowanie woli kanapę, kolana właściciela i jego łóżko. Przyda się również kocyk, gdyż rasa uwielbia, gdy jest jej ciepło. Z tego samego powodu na jesień i zimę przydadzą się ubranka. Koniecznie zainwestuj w wiele zabawek:

  • gry edukacyjne
  • kongi
  • maty do lizania
  • szarpaki
  • piłki
  • gryzaki (szczególnie dla szczeniaków, które gryzą wszystko, co stanie na ich drodze)

Przy psach tej rasy nie polecamy podkładów. Trudno będzie je oduczyć korzystania z nich.

P.S. Wszystkie produkty polecane dla charcika z naszego sklepu TuZwierzaki.pl znajdziesz pod artykułem!

Charcik włoski ze śliczną obrożą

Dla kogo charcik włoski?

Charcik włoski jest idealnym kompanem dla osób aktywnych. Nie jest to pupil, który godzinami będzie leżał na kanapie. Potrzebuje porządnej dawki ruchu. Wymaga bliskości człowieka, żeby ktoś był z nim w domu przez większość czasu. Cierpi, gdy zostaje na długo sam. Wtedy może też wyrządzić szkody w domu. Dogaduje się z innymi zwierzętami, z którymi mieszka. Jego idealnym towarzyszem będzie drugi charcik lub inny pies małej rasy. Nie polecamy trzymania tego psiaka z dużym lub olbrzymim czworonogiem, gdyż podczas wygłupów może on zrobić krzywdę charcikowi. 

Nie polecamy charcika włoskiego dla rodzin z małymi dziećmi. Pociechy nie są świadome, jak filigranowy jest to pies. Dlatego mogą go przypadkiem zranić. Jeśli Twoje maluchy urosną, wtedy możesz zastanowić się nad pupilem tej rasy.

Charcik włoski potrzebuje Twojej miłości oraz czasu, który będziesz mógł z nim spędzić na zabawie i aktywności. Szczególnie musisz poświęcić pupilowi sporo czasu do drugiego roku życia. Jest to okres bardzo wymagający dla właściciela psa tej rasy. 

Czy trzeba mieć pozwolenie na charcika włoskiego?

Otóż tak! Musisz mieć pozwolenie na hodowanie lub posiadanie charcika włoskiego. Państwo w ten sposób chce ograniczyć kłusownictwo, a charciki są psami myśliwskimi, które ganiają dziką zwierzynę. Przed zakupem psa tej rasy powinieneś wypełnić m.in. wniosek oraz zaręczyć, że nie będziesz wykorzystywał go w celach łowieckich. 

 

Bibliografia:

https://charcikiwloskie.pl/jaki-jest-charcik-wloski/

https://charcikiwloskie.pl/charcik-wloski-historia-rasy/

http://www.piesporadnik.pl/title,pid,45,oid,47,cid,13.html#details 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 632 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-24
Wszystko super, Enzio dziękuje
2024-09-09
Bardzo szybko i sprawnie. Wszystko zgodne z zamówieniem. Pieski zadowolone. Zdecydowanie polecam
pixel