Bulterier — opis, wygląd, charakter rasy psa

2024-01-12
Bulterier — opis, wygląd, charakter rasy psa

Jesteś doświadczonym opiekunem psów, który poszukuje czteronożnego, żywiołowego towarzysza? Poznaj bulteriera! To niezwykle przyjacielska rasa, która wzbudza zainteresowanie swoim wyjątkowym wyglądem. Czy te psy są groźne i niebezpieczne? Trzeba mieć na nie pozwolenie? Jak je prawidłowo wychować? Przed podjęciem decyzji o kupnie zwierzaka, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego wszystkich niezbędnych informacji na temat bulterierów. Dzięki zdobytej wiedzy podejmiesz rozsądny wybór. 

Historia rasy bulterier 

Bulteriery pochodzą z Wielkiej Brytanii. Historia istnienia rasy rozpoczyna się w momencie zakazania, popularnych w tamtych czasach, walk psów. Na początku w pojedynkach brały udział pitbulle. Okazały się jednak za duże na uczestnictwo w nielegalnie organizowanych zawodach na zapleczach pubów. Jako że krwawe widowiska przyciągały mnóstwo zwolenników i przynosiły dobre dochody, nie chciano z nich rezygnować. Z tego powodu postanowiono stworzyć równie walecznego i zwinnego psa, lecz o mniejszych rozmiarach. 

Tego zadania podjął się James Hinks, który ustalił typ bulteriera oraz opracował pierwszy wzorzec rasy. Dokonał tego w latach 60. XX wieku. Wtedy na salonach pojawiła się jego biała suczka o imieniu Puss. Zachwyciła wszystkich anglików swoim wyglądem. James wystąpił z nią na wystawie kynologicznej w 1862 roku w Birmingham. Puss pokonała wszystkie inne psy, nie tylko w konkursie, lecz również wygrała zakład. Hinks założył się, że jego podopieczna w walce upora się ze wszystkimi bulterierami dawnego typu, co z łatwością uczyniła. 

Rasa została oficjalnie uznana przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną) w 1920 roku. Do jej powstania przyczyniły się m.in.: staroangielski biały terier, dalmatyńczyk oraz greyhound.

Bulterier wygląd rasy psa

Jak wygląda bulterier?

Bulterier to pies wyróżniający się wyglądem, ponieważ jest on pozbawiony przełomu między czołem a nosem. Jego jajowata głowa osadzona jest na umięśnionej i długiej szyi. Ma atletycznie zbudowane ciało, zwieńczone zwężającym się ku końcowi prostym ogonkiem. Pyszczek przedstawiciela tej rasy posiada kilka cech, które miały zapewnić większą ochronę przed atakami przeciwnika w trakcie walki. Należą do nich małe, skośne, głęboko osadzone ciemne oczy oraz niewielkie, cienkie uszy, postawione na sztorc. Nos zawsze jest czarny. 

Pies ten nie ma ustalonego konkretnego wzrostu ani wagi. Najważniejsze w jego budowie są proporcje. Wymiary powinny być dopasowane do jego płci oraz typu.

Szata i umaszczenie bulteriera

Bulterier to rasa, która posiada gęstą, przylegającą, krótką i twardą sierść. Zimą może wyrastać podszerstek, którego zadaniem jest chronić ciało przed ujemnymi temperaturami. 

Umaszczenia, w których pies ten może występować to:

  • biały 
  • pręgowany czarny
  • pręgowany płowy
  • pręgowany rudy
  • trójbarwny

W odmianach kolorowych barwa główna powinna dominować nad bielą. 

Charakter i usposobienie. Czy bulterier jest agresywny?

Większość ludzi kojarzy bulteriery jako psy agresywne. Swoim specyficznym wyglądem miały podkreślać groźny charakter swojego opiekuna. Jednakże socjalizowane i dobrze wychowywane od małego nie wykazują agresywnych zachowań wobec ludzi. Tak naprawdę są żywiołowymi, przyjaźnie nastawionymi pupilami, które przez złe prowadzenie dostały niechlubną łatkę psów do zabijania. Owszem zostały stworzone do walk z innymi czworonogami, lecz nigdy nie były negatywnie skierowane na człowieka. 

Przywiązują się do opiekunów, są bardzo lojalne i uwielbiają spędzać czas blisko swojej rodziny. Faktem jest również to, że są uparte i mają silny charakter. Co za tym idzie, potrzebują konsekwentnego i doświadczonego właściciela, który będzie wiedział, jak nad psem zapanować. 

Bulteriery są mądre i pojętne. Mimo to nie będą z wielką chęcią wykonywać powierzonych przez Ciebie zadań. Wtedy przychodzą z pomocą przysmaki dla psów, które zachęcą łakomego czworonoga do pracy. Rasa często będzie testować Twoje granice, by móc zobaczyć, na co może sobie pozwolić. 

Biegający bulterier

Treningi i szkolenie bulteriera

Podstawą wychowania psa jest praca i socjalizacja rozpoczęta w wieku szczenięcym. Już od małego powinien spotykać się z ludźmi i innymi zwierzakami oraz poznawać nowe miejsca. Pierwsze szkolenia obejmują naukę najprostszych komend oraz zapoznanie psiaka z jasnymi granicami. Za to Ty musisz wykazać się cierpliwością, stanowczością i konsekwencją. Nie pozwól, by pupil wszedł Ci na głowę i zaczął robić to, co mu się żywnie podoba. Cała rodzina musi trzymać się żelaznych zasad, gdyż odstępstwa od reguły zostaną wykorzystane przez czworonoga. 

Z bulterierem pracuj pozytywnymi metodami szkolenia, gdyż nie lubi on być zmuszany do wykonywania poleceń. Możesz również skorzystać z usług behawiorysty, pod którego okiem będziesz trenował ze swoim zwierzakiem. Dobrym pomysłem jest też uczestnictwo szczeniaka w psim przedszkolu, w którym pozna innych czworonożnych przyjaciół. To doświadczenie pomoże mu w procesie prawidłowej socjalizacji. 

Sporty dla bulteriera

Są to psy energiczne i żywiołowe, dlatego uprawianie sportów będzie dla nich dobrym zajęciem. Zainteresują się:

  • aportem
  • biegami
  • szukaniem/węszeniem

Pielęgnacja bulteriera

Włos bulteriera jest krótki i ostry, więc wbija się we wszystkie materiały i trudno go usunąć. Dlatego, by ograniczyć całoroczne wypadanie sierści, należy regularnie wyczesywać pupila. Do tej czynności przyda Ci się twarda, gęsta szczotka o równej szczecinie, która w całości będzie przylegać do ciała psa. Zamiennikiem może być również gumowa szczotka o miękkich igłach. Czesz czworonoga zgodnie z kierunkiem wzrostu włosia.

Kąp swojego towarzysza nie częściej niż raz na miesiąc. Używaj szamponów dostosowanych do potrzeb skóry i sierści pupila. Dla białych bulterierów stosuj specjalnie szampony dla psów o białym umaszczeniu. Po kąpieli nałóż odżywkę. Nie tylko nawilży ona włos, ale także uelastyczni go, ograniczając jego wypadanie. 

Pamiętaj również o pielęgnacji oczu i uszu płynami lub nawilżanymi chusteczkami przeznaczonymi do tych okolic. Pazurki czworonóg ściera naturalnie podczas spacerków po twardym podłożu. Monitoruj ich długość i w razie potrzeby bezpiecznie podetnij pazury obcążkami. Aby chronić psie łapki przed wysuszaniem oraz pękaniem szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, polecamy stosować kremy i maści.

Zacznij mycie zębów bulteriera już od szczeniaka. Przyzwyczaisz go w ten sposób do tej niezwykle nielubianej przez psy czynności. Do pielęgnacji wprowadź specjalną pastę dla zwierząt np. Orozyme w postaci żelu oraz szczoteczkę. Tak zapobiegniesz nawarstwianiu się kamienia nazębnego oraz unikniesz groźnych chorób jamy ustnej u swojego pupila. 

Spiący bulterierek

Zdrowie bulteriera. Jakie choroby mogą mieć psy tej rasy?

Jest to niepodatna na złe warunki atmosferyczne, zdrowa rasa. Niestety nie równa się to z odpornością na wszelakie choroby. Bulteriery mogą zmagać się z:

  • głuchotą (z powodu pokrewieństwa z dalmatyńczykiem przez obecność genu białego koloru)
  • schorzeniami serca i nerek (dlatego należy zrobić raz w życiu psa badanie serca i raz do roku badanie moczu)
  • alergiami skórnymi
  • nadwagą i otyłością

Głuchota występuje u wszystkich bulterierów, niezależnie od koloru sierści. Jednakże możesz tego uniknąć, wybierając psa ze sprawdzonej, certyfikowanej hodowli. Tam wszyscy podopieczni są badani metodą BAER, które sprawdza, czy zwierzęta dobrze słyszą. Już sześciotygodniowe szczenięta mogą zostać poddane diagnostyce. 

Żywienie — karma dla bulterierów

Aby zadbać o zdrowie oraz zapewnić wysoką jakoś życia psu, należy wybrać odpowiednią karmę suchą albo mokrą. Dopasują ją do wieku, aktywności, wagi oraz obecnych schorzeń czworonoga. Ze względu na tendencję do występowania alergii skórnych u tej rasy radzimy unikać zbóż. Ponadto wyższy udział węglowodanów podnosi kaloryczność posiłków i może prowadzić do nadwagi. W składzie pożywienia powinny przeważać białko, do utrzymania właściwej masy mięśniowej oraz tłuszcze. 

Bulteriery są bardzo łakomymi psami, dlatego przestrzegaj określonych dawek karmy. Przysmaki w menu czworonoga również są pożądane, ale nie mogą przekraczać 10% codziennej diety. 

W naszym sklepie TuZwierzaki.pl znajdziesz karmy dla psów dopasowane do wieku pupila czy jego problemów zdrowotnych.  

Akcesoria dla bulteriera

Przyjmując psa rasy bulterier pod swój dach, musisz się odpowiednio na niego przygotować. Dlatego, by odjąć Ci zbędnego stresu, stworzyliśmy wstępną wyprawkę dla szczeniaka. Kluczowymi akcesoriami od pierwszych dni psiaka w domu są:

  • miękkie legowisko dopasowane do gabarytów czworonoga
  • kocyk, który otuli pupila ciepłem oraz zadba o ochronę Twojej kanapy przed sierścią
  • ceramiczne, plastikowe lub metalowe miseczki na wodę i karmę
  • zabawki do gryzienia i bawełniane sznury szczególnie dla szczeniaka, któremu rosną zęby
  • szarpaki i piłki do zabawy na zewnątrz
  • zabawki do węszenia, które stymulują psi umysł
  • dobrze dopasowane, regulowane akcesoria spacerowe: obroża lub szelki i smycz
  • worki na odchody, polecamy te od Pet Supplies, są najlepsze!
  • dodatki do pielęgnacji sierści: szampon, odżywka i szczotka
  • preparaty do czyszczenia oczu i uszu
  • chusteczki nawilżające do wytarcia pyszczka lub futerka, które uratują Cię w każdej sytuacji
  • szczoteczka i psia pasta do zębów
  • krem lub maść do pielęgnacji łap
  • krople lub obroża przeciw pchłom i kleszczom
  • adresówka z kodem QR od Collar

Na początku dla małego bulteriera zaopatrz się również w maty lub podkłady higieniczne. Stanowią niezbędną pomoc podczas nauki czystości. 

Mały bulterier

Dla kogo bulterier?

Bulterier potrzebuje doświadczonego, cierpliwego i konsekwentnego opiekuna. Na pewno nie nadaje się na pierwszego czworonoga, gdyż jest uparty i ma tendencję do dominacji. Musisz wyznaczyć czworonogowi jasne granice, których Ty i Twoja cała rodzina również będziecie przestrzegać. 

Psy tej rasy będą się czuły dobrze w mieszkaniu w bloku i w domu z ogrodem. Najbardziej zależy im na spędzaniu czasu blisko swoich właścicieli, gdyż nie znoszą samotności. Dla dzieci są bardzo delikatne i darzą je pozytywnymi uczuciami. Mimo wszystko nie zostawiaj żadnego czworonoga sam na sam z dzieckiem. Zawsze nadzoruj ich kontakty. Ucz swoje pociechy, jak powinny się zachowywać przy psiaku. Nie powinny ciągnąć go za uszy, ogon ani specjalnie denerwować. 

Bulterier to pies, który jest towarzyski i nie wykazuje agresji wobec ludzi. Jednak zawsze będzie bronił swoich właścicieli, ponieważ jest lojalny towarzyszem. Dlatego, jeśli przyjmujesz gości, powinni oni uważać na zamaszyste gesty wykonywane rękami. Pupil może nieprawidłowo zinterpretować ich intencje i stanie się podejrzliwy. 

Bulterier i kontakty z innymi zwierzętami

Rasa akceptuje zwierzęta, z którymi mieszka. Unikniesz problemów w kontaktach z innymi psami tylko wtedy, gdy przeprowadzisz odpowiednią socjalizację szczeniaka. Nie izoluj swojego bulteriera od innych czworonogów. Powinien on mieć możliwość zapoznania się z różnymi psiakami. Nie musi lubić ich wszystkich, ale każdego powinien tolerować. 

Bulteriery, szczególnie płci męskiej, mają skłonność do okazywania dominacji. 

Hodowla bulteriera

Polecamy zakupić bulteriera z hodowli, która zarejestrowana jest w ZKwP. Odwiedź stronę Polskiego Związku Kynologicznego lub znajdź ich najbliższy oddział stacjonarny. Każdy pies rasowy musi posiadać rodowód.

Nabywając psa od profesjonalnego hodowcy, masz pewność, że szczeniak został odpowiednio zsocjalizowany. Poznasz również historię medyczną rodziców psiaka, w tym sprawdzisz, czy przeszli badania metodą BAER. Biorąc psa z odpowiedzialnej hodowli, wiesz, że właściciel nie wzmagał w psie negatywnych cech ani nie uczył go agresji. 

 

Najczęściej zadawane pytania o rasie 

Ile żyją bulteriery?

Odpowiednio zadbany i zaopiekowany pies tej rasy potrafi dożyć 14 lat. 

Czy bulterier jest groźny?

Dobrze wychowany i wcześnie zsocjalizowany pies nie jest groźny. 

Czy trzeba mieć pozwolenie na bulteriera?

Nie, nie trzeba mieć na rasę pozwolenia.

Ile kosztuje bulterier?

Ceny za rasowego szczeniaka rozpoczynają się od 5000 zł. 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 664 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-17
Szybka i profesjonalna obsługa, przedmiot zgodny z opisem. Polecam.
2024-10-08
Wszystko ok
pixel