Bullmastiff - charakter, pielęgnacja rasy psa
Jego masywna sylwetka i przenikliwe spojrzenie wzbudzają respekt, ale pod imponującym wyglądem kryje się łagodny olbrzym o złotym sercu. Poznaj potężnego i majestatycznego psa rasy bullmastiff. To wyjątkowy pupil, łączący siłę buldoga i czujność mastifa. Od wielu lat zachwyca miłośników psów swoją lojalnością, inteligencją i zrównoważonym charakterem. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co sprawia, że bullmastiff jest tak cenionym towarzyszem? Poznaj bliżej tego niezłomnego obrońcę i czułego przyjaciela rodziny.
Historia rasy psa bullmastiff
Rasa powstała w wyniku skrzyżowania staroangielskiego mastiffa ze staroangielskim buldogiem. Jej ojczyzną jest Wielka Brytania. To fantastyczne psy obronne, które pilnie strzegły majątku swojego właściciela. Potrafiły z wielką odwagą udać się w pogoń za złodziejem i przytrzymać go do czasu przyjazdu policji. To nie jest ich jedyna zaleta, ponieważ rasa jest wszechstronnie uzdolniona. Jej niezawodny węch pozwala wykrywać nielegalne substancje oraz ludzi zakopanych pod śniegiem. Dlatego z sukcesem odnalazły się w pracy policyjnej. Na ich cześć powstał pierwszy policyjny klub bullmastiffa, który przyczynił się od powstania wzorca tego psa.
W 1924 roku brytyjski Kennel Club oficjalnie uznał rasę. Do Polski bullmastiff dotarł dopiero po II Wojnie Światowej.
Jak wygląda bullmastiff?
Bullmastiff to pies duży o masywnej sylwetce, ale nie ociężałej, lecz aktywnej. Samce osiągają wysokość 64-69 cm w kłębie, natomiast suczki rosną do 61-66 cm. Waga również jest zależna od płci. Psy są cięższe, a ich masa wynosi do 59 kg, suczek do 50 kg.
Umięśnione ciało psa utrzymywane jest przez mocne kończyny zakończone kocimi łapami o czarnych pazurach. Wysoko osadzony, zwężający się ku końcówce ogon, jest prosty lub zgięty i nie może się skręcać.
Na dobrze umięśnionej, szerokiej szyi znajduje się duża głowa z wyraźnym stopem. Nad krótką, kanciastą kufą rozmieszczone są oczy o ciemnej lub orzechowej barwie. Rozdziela je bruzda. Pyszczek psa zdobią zmarszczki. Małe uszy w kształcie litery V są złamane w pół i opadają na mordkę pupila. Na końcu kufy umiejscowiony jest czarny, szeroki nos o dobrze rozwiniętych nozdrzach.
Szata i umaszczenie bullmastiffa
Sierść bullmastiffa jest krótka, twarda i odporna na warunki atmosferyczne, ale bez podszerstka, więc szata nie chroni go przed zimnem.
Rasa występuje w maści o odcieniu:
- pręgowanym
- płowym
- czerwonym
Mogą pojawić się białe, małe znaczenia na piersi. Warunkiem koniecznym w umaszczeniu tego psa jest czarna maska.
Charakter bullmastiffa
Bullmastiff to pies wielu talentów. Pracował w policji, łapał kryminalistów, bronił właścicieli i ich majątku. Dzięki swojemu węchowi jest w stanie znaleźć narkotyki i materiały wybuchowe. Posiada silny instynkt terytorialny, więc żadna obca osoba nie wejdzie na posesje bez nadzoru pupila. Pies tej rasy zawsze obroni swojego opiekuna w niebezpieczeństwie. Reaguje tylko wtedy kiedy musi, nie jest narwany i agresywny.
Bullmastiff ma też swoją drugą stronę. To towarzysz bezgranicznie lojalny wobec swojej rodziny. Jest przyjazny w stosunku do innych zwierząt, o ile był z nimi wychowywany. Dobrze, gdy zapiszecie swojego szczeniaka do psiego przedszkola, by mógł poznać bliżej swoich rówieśników. Dzięki temu nie będzie przejawiał negatywnych zachowań do innych psów w przyszłości.
Szkolenie bullmastiffa
To czworonóg inteligenty, ale należy zacząć go szkolić już od najmłodszych lat. Nauka posłuszeństwa powinna być podstawą, tak samo, jak socjalizacja. Stosuj metody pozytywne, czyli smaczki i pochwały, by zmotywować swojego pupila do współpracy i nauki.
Jak pielęgnować bullmastiffa?
Pielęgnacja bullmastiffa nie jest trudna.
Czesz swojego pupila 1-2 razy w tygodniu twardą włosianą szczotką lub gumową rękawicą.
Zafunduj porządną kąpiel czworonogowi 2-3 razy w roku. Do mycia użyj kosmetyków dopasowanych do pH oraz stanu skóry pupila. Dobierz szampon i odżywkę dla psów krótkowłosych. Odżywka uelastyczni i nawilży włos, ograniczając jego wypadanie.
Nie pomijaj uszu i oczu, ponieważ one też potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Czyść je specjalnymi preparatami lub chusteczkami. Od szczeniaka przyzwyczajaj psa do dbania o higienę jamy ustnej pastą i szczoteczka do zębów dla zwierząt. Kontroluj długość pazurków i w razie potrzeby przycinaj obcążkami lub nożyczkami.
Choroby bullmastiffa
Rasa jest narażona na następujące schorzenia zagrażające jego zdrowiu:
- dysplazję stawów biodrowych, łokciowych i obręczy barkowej
- wypadnięcie rzepki kolanowej
- postępujący zanik siatkówki (PRA)
- nowotwory (dziedziczne genetycznie)
- skręt żołądka
Dodatkowo przez krótką kufę, która utrudnia oddychanie, źle znoszą upały, a brak podszerstka nie ogrzewa ich ciała zimą.
Biorąc szczeniaka z hodowli, koniecznie zapytaj o wyniki badań jego rodziców, jak i całego miotu. Psy dorosłe powinny być przebadane pod kątem dysplazji i nowotworów. Szczenięta zaś dobrze, by miały sprawdzone serca i nerki.
Aby uniknąć niebezpiecznego dla życia czworonoga skrętu żołądka, należy rozłożyć posiłki na 2-3 w ciągu dnia, odpoczywać po jedzeniu oraz karmić pupila z miski położonej na ziemi.
Ile lat żyje bullmastiff?
Bullmastiff żyje średnio od 8 do 10 lat.
Co je bullmastiff?
Bullmastiff to rasa duża. Swoją dojrzałość osiąga dopiero w wieku 3,5 roku. Dlatego ważne jest zapewnienie pupilowi odpowiedniej ilości składników odżywczych do zdrowego wzrostu i rozwoju. Nie przeciążaj układu kostno-stawowego, ponieważ dopiero się rozwija i jest delikatny, czyli np. ogranicz skoki z wysokości np. poziomu kanapy.
Dopasuj karmę dla psa do jego wagi, wieku, aktywności oraz chorób. Zadbaj, by pożywienie składało się głównie z mięsa i podrobów. Zioła, owoce i warzywa to jedynie dodatki, które uzupełniają dietę czworonoga. Ważna jest również suplementacja. Zadbaj o stawy podając preparaty z glukozaminą i chondroityną. Oczywiście wybór leku skonsultuj ze swoim weterynarzem. Nieprawidłowy stosunek wapnia do fosforu wpłynie negatywnie na kości czworonoga.
Psom rasy dużej możesz podawać karmę suchą, która oznaczona jest napisem XL lub large breed. Wtedy wiesz, że zarówno granulki jak i wartość kaloryczna posiłku są przeznaczone dla molosów. Alternatywą jest karma mokra lub dieta BARF.
Małe bullmastiffy karmi się 3-4 razy dziennie, dorosłe zaś 2-3 razy. Jest to ważne ze względu na występujący u ras dużych skręt żołądka. Pamiętaj, by zapewnić odpoczynek psu po posiłku.
Ile kosztuje bullmastiff?
Koszt za szczeniaki rasy bullmastiff zaczyna się od 3,5 tysiąca złotych i idzie w górę. Gdy zdecydujesz się na tego molosa, pamiętaj, by wziąć pod uwagę koszty jego utrzymania.
Zbyt niska cena za pupila powinna być dla Ciebie niepokojąca. Pomyśl, ile trzeba włożyć czasu, wysiłku i środków, by zbadać rodziców oraz zafundować opiekę całemu miotu. Niska cena sugeruje, że wszystkie wymienione elementy został pominięte, a hodowca nie podjął się kompleksowej dbałości nad szczeniętami.
Dla kogo pies rasy bullmastiff?
Bullmastiff jest psem dla osoby doświadczonej, konsekwentnej, cierpliwej i spokojnej. Rasa sprawdzi się również jako towarzysz dla rodzin z dziećmi. W stosunku do pociech jest delikatna i cierpliwa, co nie zmienia faktu, że każdy kontakt zwierzaka z dzieckiem należy kontrolować.
To wyjątkowy stróż i ochroniarz, który zawsze stanie w obronie swoich opiekunów, wtedy gdy zajdzie taka potrzeba. Ochroni Twoją posiadłość jak żaden inny pies! Bullmastiff jest nieufny wobec obcych.
Nie potrzebuje wysokiej aktywności fizycznej. Z tego powodu może mieszkać w bloku, lecz na pewno będzie się lepiej czuł w domu z ogrodem.
Najczęściej zadawane pytania
Jak długo bullmastiff może być sam?
Jest to pies, który sam zostawać nie lubi, ale jeśli musisz wyjść do pracy, należy go tego nauczyć. Maksymalnie pupil może zostać 8 godzin sam w domu.
Czy bullmastiffy są agresywne w stosunku do innych psów?
Nie, o ile zarówno Ty jak i hodowca dobrze przeprowadzicie psa przez proces socjalizacji.
Bibliografia:
https://www.zkwp.pl/wzorce/157.pdf
http://www.piesporadnik.pl/title,pid,45,oid,47,cid,177.html#details