Darmowa dostawa od 199,00 zł

Brak apetytu u kota — przyczyny i rozwiązania

2023-09-20
Brak apetytu u kota — przyczyny i rozwiązania

Każdy właściciel kota pragnie zapewnić swojemu pupilowi jak najlepsze zdrowie i samopoczucie. Czasami jednak mogą pojawić się pewne wyzwania, takie jak brak apetytu u kota. To częsty powód niepokoju opiekunów. W tym artykule poznasz potencjalne przyczyny braku apetytu u kotów. Dowiesz się jak zachęcić Twojego futrzastego przyjaciela do jedzenia. Jeśli zauważyłeś, że Twój kot nie je tak chętnie, jak zwykle, ten tekst jest właśnie dla Ciebie. 

Przyczyny braku apetytu u kota

Brak apetytu u kota może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Często jest to objaw choroby. Stres, wysoka temperatura na zewnątrz czy nawet wprowadzenie nowej karmy mogą również wpłynąć na apetyt kota. Ważne jest, aby każdy nagły lub przedłużający się brak apetytu skonsultować z weterynarzem. Specjalista pomoże Ci w znalezieniu przyczyny problemu i zapewni wsparcie w postaci odpowiedniego leczenia.

Problemy zdrowotne u kota

Problemy zdrowotne stanowią jedną z głównych przyczyn utraty apetytu u kota. Wśród najczęstszych z nich znajdują się problemy stomatologiczne, takie jak zapalenie dziąseł czy złamany ząb. Mogą one sprawiać, że jedzenie staje się dla kota bolesne, wtedy może zacząć unikać posiłków. Oprócz tego różne infekcje, choroby układu pokarmowego, zatrucia lub inne poważniejsze schorzenia mogą być przyczyną braku apetytu.

Na apetyt kota mogą wpływać także przebyte choroby, po których Twój pupil może być osłabiony. To może skutkować brakiem chęci do jedzenia. Dodatkowo niektóre leki również mogą wpływać na zmniejszenie apetytu.

Zakłaczenie jest kolejnym powodem, dlaczego kot może stracić apetyt. Może ono powodować dyskomfort i ból. By temu zapobiegać, warto regularnie czesać kota oraz podawać specjalne przysmaki odkłaczające. Pomagają one w zapobieganiu zakłaczeniu. 

Brak apetytu u kota nie musi zwiastować poważnych problemów zdrowotnych. W przypadku kotów starszych przyczyną spadku zainteresowania pokarmem może być naturalne, stopniowe pogorszenie intensywności węchu. 

Stres u kotów

Koty są zazwyczaj bardzo przywiązane do swojego terytorium. Z tego powodu w szczególny sposób reagują na zmiany w swoim otoczeniu. Częstymi powodami stresu u kota są przeprowadzki i remonty. Niekiedy jest to wprowadzenie nowego domownika, zwłaszcza innego zwierzęcia. Ważne jest, aby zrozumieć, że dla kota nawet drobne modyfikacje w codziennym środowisku, które dla człowieka mogą wydawać się nieistotne, mogą być źródłem niepokoju. Utrata apetytu może być skutkiem lęku wywołanego głośnymi dźwiękami czy zmianą pory podawania posiłku. Zmiany mogą być dla kota trudne, wtedy może stać się bardziej nieśmiały i wycofany, a jego reakcja na jedzenie może być powściągliwa.

Wybiórczość pokarmowa u kota

Koty słyną ze specyficznych upodobań żywieniowych. Może się zdarzyć, że karma, którą Twój kot chętnie spożywał przez pewien czas, nagle straci na atrakcyjności w jego oczach. Często jest to wynik naturalnej tendencji kotów do poszukiwania różnorodności smakowej. Takie zachowanie może być związane z chęcią odkrywania nowych smaków, ale też z głęboko zakorzenioną potrzebą zmiany diety.

W naturalnych warunkach koty polują na różnorodne gatunki zwierząt. Dzięki temu ich dieta jest zróżnicowana i łatwiej jest uniknąć niedoborów poszczególnych składników odżywczych w organizmie. Taka zmienność w diecie nazywana jest neofilnością. Z tego powodu koty domowe mogą okazać się wyjątkowo ciekawe nowych smaków karm. Nie zawsze jednak od razu zaakceptują nowy rodzaj pożywienia. Z tego powodu warto stopniowo zmieniać karmę. 

Wielu kotów od wczesnych lat życia przyzwyczaja się do jedzenia jednego rodzaju karmy. Spożywała ją także ich matka w czasie ciąży, a smak u kotów kształtuje się już w życiu płodowym. Te wydarzenia wpływają na późniejsze preferencje żywieniowe. Koty mogą potrzebować więcej czasu na zaakceptowanie nowej karmy.

Wybór odpowiedniej karmy dla kota ma znaczący wpływ na jego zdrowie i zadowolenie. Ważne jest, by obserwować reakcje swojego pupila na różne smaki i dostosowywać dietę do jego potrzeb. Więcej o żywieniu kotów przeczytasz w artykule Jak karmić kota?

Jak zachęcić kota do jedzenia karmy?

Istnieje wiele sprawdzonych metod, które mogą pomóc w przywróceniu zainteresowania kota pokarmem. Po pierwsze zawsze upewnij się, że karma, którą podajesz kotu jest świeża, a jego miska czysta.  

Popularnym sposobem zachęcenia pupila do jedzenia jest wprowadzenie nowych smaków i tekstur karmy dla kota. Może to być zmiana z karmy suchej na karmę mokrą. Warto zwrócić uwagę na karmy marki Life Cat ze względu na ich różnorodność smakową. Ich składy obejmują między innymi tuńczyka, krewetki, kurczaka czy kałamarnicę. 

W ofercie produktów oprócz karm pełnowartościowych znajdziesz karmy uzupełniające, które są dostępne w różnych postaciach, takich jak sosy czy pasty w tubkach. Mogą one służyć do tak zwanego dosmaczania karmy podstawowej, dodając jej atrakcyjności. Dostępne są też specjalne drinki smakowe, które nie tylko wzbogacają smak karmy, ale również mogą pomóc w nawodnieniu kota, który stracił apetyt. Do posiłków możesz dodać także przysmaki dla kotów. Lubiane przez Twojego pupila smakołyki, takie jak przysmaki Churu od Inaba, możesz pokroić lub zetrzeć na tarce. Świetnie nadają się do posypywania karmy, czyniąc ją bardziej smakowitą dla kota.

Bardzo ważne jest zapewnienie kotu poczucia bezpieczeństwa podczas posiłków. Ustaw miski pupila w spokojnym miejscu, bez hałasu czy obecności innych zwierząt. Pozwoli to Twojemu kotu zrelaksować się i skupić na jedzeniu.

Kolejnym kluczowym elementem, o którym warto pomyśleć, jest odpowiednia miska dla kota. Koty są bardzo wrażliwe na bodźce dotykowe. Ich wibrysy (długie, czułe włosy na pysku) odgrywają ważną rolę w ich orientacji w przestrzeni. Jeśli miska jest zbyt głęboka lub ma zbyt wąskie brzegi, wibrysy kota mogą być drażnione podczas jedzenia. Może to być dla niego irytujące i sprawić, że będzie unikał korzystania z takiej miski. Dlatego warto wybrać miskę o odpowiedniej szerokości i głębokości, która nie będzie drażnić wibrysów kota podczas posiłków.

Czasami do jedzenia kota może zachęcić symulowanie cyklu łowieckiego. Wprowadzenie zabawy przed podaniem jedzenia może naśladować proces polowania, co naturalnie przygotowuje kota do jedzenia. Możesz użyć wędki dla kotów, piłeczki czy innych zabawek, które imitują ruchy potencjalnej ofiary. Po krótkiej sesji zabawy, kot jest bardziej skłonny zjeść podany mu posiłek. Jest on nagrodą za udane polowanie. 

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na temperaturę karmy. Dla wielu kotów podgrzewanie jedzenia może być doskonałym rozwiązaniem. Cieplejsza karma wydziela więcej aromatu, co pobudza węch kota i zachęca go do jedzenia. Jest to szczególnie ważne dla kotów w podeszłym wieku, które naturalnie mogą tracić zdolność węchową. 

Zadbaj o apetyt Twojego kota z TuZwierzaki.pl 

Każdy kot zasługuje na zdrową i zbilansowaną dietę dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb. W naszym sklepie TuZwierzaki.pl znajdziesz szeroki wybór karmy suchej i mokrej oraz przysmaków dla kotów. Jeżeli masz jakieś pytania zapraszamy do kontaktu. Ekipa TuZwierzaki.pl z przyjemnością Ci pomoże. 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 685 opinii
pixel