Bokser — opis rasy psa charakter, wygląd, szkolenie

Poszukujesz energicznego, inteligentnego oraz rodzinnego psa? Poznaj boksera! To średniej wielkości czworonóg, który wniesie mnóstwo szczęścia do Twojego życia. Uwielbia dzieci i ma z nimi wspaniały kontakt. Nigdy nie wykazuje się agresją, a swoje emocje potrafi trzymać na wodzy. Dowiedz się, czy rasa pasuje do Ciebie i Twojego stylu życia.
Historia psów rasy bokser
Boksery rozpoczynały karierę jako pożeracze niedźwiedzi (barenbeissery) oraz byków (bullenbeissery). Były wykorzystywane do polowań na większą zwierzynę jak dziki i niedźwiedzie. Ich zadaniem było łapanie ofiary i przytrzymywanie jej do momentu przybycia myśliwego. Dzięki budowie swojego pyska (szerokiej kufie i wystającej dolnej szczęce) mogły bez zwalniania uścisku szczęk swobodnie oddychać. Ich siła umożliwiała im także mierzenie się z bykami. Gdy czasy nielegalnych walk przeminęły, boksery znalazły sobie miejsce u boku rzeźników i handlarzy bydła, jako psy obronne.
Ich pierwsza wystawa kynologiczna odbyła się w 1895 roku w Monachium. Niespełna rok później, w 1896 roku, powstał Niemiecki Klub Boksera. Dopiero w 1902 roku opracowano wzorzec rasy. Przypisano je do grupy 2- sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, do sekcji molosy w typie mastifa.
Podczas II wojny światowej wiernie towarzyszyły Niemcom, co niestety negatywnie wpłynęło na ich liczebność. Na szczęście rasę udało się odbudować i obecnie cieszy się ona popularnością.
Jak wygląda bokser?
Jest to pies średniej wielkości, którego wysokość w kłębie wynosi 57-63 cm u psów i 53-59 cm u suczek. Waga w zależności od płci mieści się w granicy między 25, a 30 kg.
Sylwetka boksera jest w kształcie kwadratu, silna i umięśniona, a postawa elegancka. Głowa musi być proporcjonalna do reszty ciała. Kufa jest szeroka, a szczęki ustawione są w przodozgryzie, co stanowi cechę charakterystyczną dla tej rasy. Przy zamkniętym pysku, język, kły i siekacze nie mogą być widoczne. Z ciemnych oczu bije inteligentne spojrzenie. Opadające uszy w spoczynku dotykają głowy. Czarny, szeroki nos i nozdrza zwieńczają mordkę psa. Krótki, wysoko osadzony ogon jest zakończeniem lekko opadającego zadu.
Rasa porusza się z gracją i energicznie na swoich prostych i mocnych kończynach. Zakaz cięcia ogona oraz uszu odebrał psom agresywny i bojowy wygląd.
Czy boksery się ślinią?
Specyficzna budowa kufy może sprawiać, że część bokserów będzie się ślinić. Jednak nie jest to regułą, która dotyczy wszystkich psów tej rasy. Niektóre czworonogi będą nadmiernie wydzielać ślinę jedynie na widok jedzenia oraz smakołyków.
Szata i umaszczenie boksera
Rasa posiada krótką, delikatną sierść, która przylega do skóry. Ich włos jest ostry, więc łatwo wbija się w tapicerkę mebli, przez co trudno go wyciągnąć. Te psy nie mają podszerstka. Przy minusowych temperaturach marzną, dlatego koniecznie zainwestuj w ubranka. Ogrzeją pupila i ochronią przed ewentualnym przeziębieniem.
Boksery występują w dwóch umaszczeniach:
- żółtym — od jasnożółtego do ciemno rudo brązowego (najpopularniejsze umaszczenie czerwono-żółte)
- pręgowanym — na wyżej wymienionych odcieniach występują ciemne lub czarne pręgi
Pyszczek musi być czarny. Białe znaczenia są akceptowalne i dodają psu uroku, ale nie mogą przekroczyć 1/3 powierzchni ciała.
Ciekawostką jest, że z prawidłowych umaszczeń może urodzić się bokser z białą szatą. Niestety, nie jest on dopuszczany do wystaw ani do hodowli.
Pielęgnacja psów tej rasy
Podstawą pielęgnacji boksera jest regularne szczotkowanie. Pomaga ograniczyć nadmierne wypadanie sierści i usuwa martwy włos, robiąc miejsce na nowy. Przed każdą sesją czesania, spryskaj szatę odżywką, która nawilży i uelastyczni włos. Do zabiegu użyj szczotki z gęstym, równym włosiem lub szczotki gumowej. Pod żadnym pozorem nie korzystaj ze szczotek metalowych ani drucianych, które nie są przystosowane do krótkiej sierści. Szczotkuj psa zawsze z włosem.
Kąpiel jest potrzebna, gdy pies jest brudny lub nieprzyjemnie pachnie. Wtedy zastosuj szampon dopasowany do potrzeb skóry i długości włosa. Po kąpaniu koniecznie użyj odżywki.
W pielęgnacji nie pomijaj oczu i uszu, które powinny być przecierane specjalnymi preparatami. Kontroluj długość pazurków oraz smaruj łapki maściami. Jest to ważne szczególnie zimą, gdyż kremy chronią przed wysuszaniem, pękaniem opuszek i ogromnym bólem.
Regularne czyszczenie zębów wprowadź już za szczeniaka. Mycie pastą i szczoteczką dla zwierząt zapobiegnie przed osadzaniem się kamienia nazębnego oraz chorobami dziąseł.
Charakter boksera
Jest to pies odważny, pewny siebie i energiczny. Potrzebuje dużo ruchu oraz angażujących zajęć. Zawsze wykazuje chęć do zabawy. Długo zachowuje się jak szczeniak. Jego charakter poważnieje, dopiero gdy pupil ukończy 2-3 lata.
Boksery są psami idealnymi dla rodzin z dziećmi. W kontaktach z maluchami robią się niezwykle czujne i przyjmują rolę psiej niani. Spotkania z innymi zwierzętami mogą być utrudnione, szczególnie z tymi obcymi. Dlatego tak ważna jest socjalizacja w wieku szczenięcym.
Pies tej rasy sprawdzi się jako przewodnik dla osób niewidomych. W policji pełni funkcje psa obronnego. Jest to niezwykle opanowany czworonóg. Sam nigdy nie zaatakuje. Trudno go także sprowokować do ataku. Bójka będzie ostateczną bronią, gdy poprzednie ostrzeżenia zawiodły i wszystkie opcje zostały wyczerpane. Jeśli pies będzie walczył, to nie przestanie do upadłego.
Trening i szkolenie boksera
Od pierwszych dni szczeniaka w domu ustal zasady, których Ty i Twoja rodzina będziecie się konsekwentnie trzymać. Im wcześniej nauczysz psa prawidłowych zachowań, tym lepiej. W innym razie pupila wejdzie Ci na głowie i to on będzie rządzić Tobą. Poznawaj czworonoga z różnymi miejscami, ludźmi, zwierzętami oraz dźwiękami. Prawidłowa socjalizacja w wieku szczenięcym pozwoli lepiej komunikować się z obcymi psami, zapobiega agresji i lękom oraz ułatwia adaptację do różnych sytuacji.
Poza tym psy rasy bokser potrzebują dużo ruchu. Przyjemność sprawią im:
- długie spacery
- zabawy na świeżym powietrzu
- tropienie
- canicross (bieganie z psem, który jest podpięty smyczą do pasa biodrowego właściciela)
- agility (pokonywanie toru przeszkód)
- dog dancing (taniec psa z opiekunem)
Przy bieganiu nie forsuj nadmiernie czworonoga. Brachycefaliczna budowa czaszki (spłaszczona kufa) utrudnia psu oddychanie.
Akcesoria dla boksera
Na pojawienie się szczeniaka w domu musisz się przygotować! Dlatego stworzyliśmy krótką wyprawkę dla przyszłych posiadaczy pieska tej rasy, by odjąć niepotrzebnego stresu. Polecamy zakupić:
- średniej wielkości legowisko (na początku nie musi być ładne, gdyż szczenięce zęby go nie oszczędzą)
- oddzielną miseczkę na wodę oraz na karmę (gdy piesek podrośnie, możesz zainwestować w stojak. Rasa jedząc z poziomu podłogi, będzie odczuwać dyskomfort, co może doprowadzić np. do skrętu żołądka)
- akcesoria spacerowe: obrożę lub regulowane szelki i smycz
- woreczki na odchody
- zabawki do harców na dworze oraz do zabawy w zaciszu domowym
- szczotkę z włosiem albo gumową
- szampon do sierści krótkiej i odżywkę
- preparaty do pielęgnacji uszu i oczu
- krem na łapki
- ubranko na zimę
- obrożę, krople lub tabletki przeciwko pchłom i kleszczom
Karma dla boksera
Podstawowym składnikiem karmy dla psa rasy bokser powinno być mięso, które jest źródłem niezbędnego białka. Ze względu na występowanie u rasy alergii pokarmowych lub skórnych, polecamy zapoznać się z karmami monoproteinowymi. Zawierają one tylko jedno źródło białka i nie posiadają zbóż ani innych zbędnych dodatków. Ułatwi to znalezienie potencjalnego alergenu, którym najczęściej jest właśnie białko zwierzęce.
Smakołyki dla psa będą niezbędne podczas treningów i szkolenia. Pamiętaj jedynie, by również wliczać je w dzienne zapotrzebowanie kaloryczne psa. Przysmaki nie powinny przekraczać 10% diety.
Zdrowie boksera
Boksery mogą zachorować na:
- choroby serca i układu krążenia
- choroby nowotworowe
- alergie pokarmowe
- alergie skórne
- problemy stawowe
- padaczkę
Dodatkowo wykazują tendencję do tycia. Ponadto pamiętaj, że przez brak podszerstka w zimie są podatne na przeziębienia. Rasa za sprawą specyficznej budowy czaszki ma także problemy w trakcie upałów. Jest bardziej narażona na przegrzanie oraz udar.
Aby uniknąć pojawienia się niebezpiecznych schorzeń u miotu, przed rozrodem psi rodzice powinni być dokładnie przebadani. W certyfikowanych hodowlach badania są normalną i niezbędną praktyką. U mamy oraz taty przyszłego szczeniaka sprawdza się stawy biodrowe, pod kątem wystąpienia dysplazji. Kontroluje się również stan serca oraz oczu i pobiera próbki krwi do analizy.
Ile żyje rasa?
Dobrze zaopiekowane psy potrafią dożyć do 10-13 lat.
Jak rozpoznać czy bokser ma alergie?
Objawów alergii u psa może być wiele. Jednak jeśli zauważysz, że Twój pupil:
- drapie się po brodzie i uszach
- ma czerwone łapki
- nadmiernie się drapie i liże
- ma suchą skórę i sierść wypada intensywniej niż zwykle
- wymiotuje
- ma wzdęcia lub rozwolnienie
To są oznaki, że występuje problem prawdopodobnie w postaci alergii pokarmowej lub skórnej. W takim przypadku koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który dokładnie określi problem i dobierze odpowiednie leczenie.
Dla kogo psy rasy bokser?
Pies ten sprawdzi się dla rodzin z dziećmi oraz osób, które lubią aktywność. Rasa potrzebuje dużo ruchu. Wykorzystaj jej inteligencję i wigor. Jeśli zapewnisz psu odpowiedni, aktywny spacer, to po powrocie pupil padnie na kanapę, by przeleżeć na niej z Tobą resztę popołudnia. Przy wychowywaniu boksera musisz wykazać się żelazną konsekwencją. Pies jest inteligentny, więc łatwo wejdzie Ci na głowę, gdy nie ustalisz jasnych granic.
Pomimo że rasa kocha dzieci, nadzoruj kontakty czworonoga z maluchem. W szale zabawy, energiczny pupil przypadkiem trąci dziecko, które może upaść.
Hodowla bokserów
Jeśli pragniesz mieć u swego boku boksera, polecamy zajrzeć na stronę ZKwP lub odwiedzić najbliższy oddział stacjonarny. Tam sprawdzisz certyfikowane hodowle. Dbają one o zdrowie psich rodziców oraz prawidłowo zajmują się szczeniętami od narodzin. Zależy Ci na psie rasowym? Koniecznie musi mieć on rodowód, który bez problemu dostaniesz u profesjonalnego hodowcy. Przed zakupem bądź adopcją sprawdź również badania mamy i taty szczeniaka, które wymieniliśmy w akapicie zdrowie.