Bernardyn. Charakterystyka rasy

Słodkie olbrzymy. Tak kojarzą się nam psy rasy bernardyn. Wydają się idealnymi psami dla dzieci i żyją w zgodzie ze wszystkimi. Czy jednak faktycznie tak jest? Zanim zdecydujesz się na tę rasę, musisz dowiedzieć się wszystkiego o psach św. Bernarda. Poznanie rasy i dobranie psa do swoich potrzeb i możliwości pozwoli Ci na znalezienie zwierzaka, który stanie się Twoim przyjacielem na długie lata.
Informacje o pochodzeniu i historia rasy
Nie jest jasne, skąd pochodzą psy rasy bernardyn. Przypuszcza się, że to psy wywodzące się od agresywnych molosów przywiedzionych w Alpy przez starożytnych Rzymian. Za sprawą odmiennych warunków alpejskich, krzyżując się z lokalnymi psami, to z nich powstały rasy pasterskie, w tym najprawdopodobniej bernardyn.
Nazwa rasy wzięła się od Hospicjum Wielkiego św. Bernarda w Alpach. Kroniki mnichów wspominają o tym, że Bernardyni hodowali w XVII psy stróżujące i pociągowe. W późniejszym okresie wykorzystywano ja do pracy górskich przewodników oraz ratowników zaginionych pielgrzymów. Psy tej rasy nazywano psami świętymi lub po prostu Barry.
Do około 1830 roku psy św. Bernarda były krótkowłose. Dopiero po skrzyżowaniu z nowofundlandem, u bernardynów pojawiła się sierść długa i w tej odmianie psy te stały się popularne na całym świecie. W wyniku tej zmiany psy straciły swoją użyteczność do prac lawinowych, ponieważ ich futro zamarzło i obciążało psa. Psy pracujące w Hospicjum Wielkiego św. Bernarda były również znacznie mniejsze niż współczesne bernardyny
Hodowla psów tej rasy rozpoczęła się po 1865 roku, a dokumentację rasy rozpoczął Heinrich Schumacher z Hollingen. Dopiero od tego momentu zaczęto dbać o zachowanie pożądanych cech tej rasy
W okresie I wojny światowej bernardyny pomagały Czerwonemu Krzyżowi. Pracowały przy transporcie zaopatrzenia dla wojsk we włoskich górach. W czasie wojen XX liczebność rasy niestety znacznie spadła.
Jak wygląda bernardyn? Wygląd i wielkość
Bernardyn nie jest największym psem, jednak to prawdziwy olbrzym typu górskiego. Psy te mają masywną budowę ciała. Dorosły pies może ważyć ponad 100 kg. Suczki osiągają od 65-80 cm wysokości ciała, a samce 70-90 cm. Głowę mają dużą i silną. Uszy są trójkątne i zwisające. Oczy w kolorze ciemnego brązu, o ciepłym spojrzeniu. Ogon jest duży, mocny i lekko zawijający się ku górze.
Sierść jest gęsta, zarówno w podszerstku, jak i w warstwie okrywowej. Bardzo intensywnie linieje, gdy mieszka poza obszarem górskim gdzie jest znacznie cieplej. Występuje w odmianie długo- i krótkowłosej. Bernardyn ma przyjemne, ciepłe umaszczenie. Kolorem bazowym jest biel z czerwono rudymi plamami. Na grzbiecie ma rudo czerwony płaszcz. Jednak to umaszczenie odwrotne jest cenione szczególnie. Dopuszczalne w ubarwieniu tej rasy są także rude pręgi. Głowa powinna być w ciemnym odcieniu.

Czy bernardyn jest agresywny? Charakter psów rasy bernardyn
Bernardyn to pies towarzyski, lubiący bliskość ludzi. Psy te świetnie dogadują się z dziećmi, są w kontaktach z nimi niezwykle wrażliwe. Zaakceptuje też innego psa czy kota. Nie jest konfliktowy, raczej ignoruje zaczepki i trudno go wyprowadzić z równowagi. Prawdziwa oaza spokoju. Jednak także potrafi się świetnie bronić, gdy wymaga tego sytuacja. Odpowiednio wychowany i zsocjalizowany nie powinien być agresywny.
Psy te są niezwykle inteligentne i z łatwością uczą się nowych rzeczy.
Sprawdzają się świetnie w roli stróża. Właściwie niewiele musi przy tym robić, bo sama jego postura budzi respekt intruza.
Jest też psem pracowitym, ma świetnie rozwinięty węch i z powodzeniem może pracować jako pies tropiący.
Z racji swoich gabarytów są to psy raczej powolne. Jednak lubią aktywność fizyczną. Większość bernardynów kocha wodę i pływanie. Najlepiej jednak gdy pies ten sam sobie wyznacza czas i intensywność zabaw.
Wychowanie bernardynów
Bernardyny kojarzą nam się z uroczymi, łagodnymi olbrzymami. I choć naprawdę są to psy delikatne i czułe, nie należy zapominać o tym, że są to psy o potężnej posturze.
Taki pies mimo tego, że ma charakter łagodny, nadal wymaga naszej uwagi, czujności a przede wszystkim odpowiedniego szkolenia i socjalizacji. Nieodpowiednio ułożony może być także zagrożeniem w czasie zabawy z dziećmi, choć nieumyślnie. Wystarczy, że przypadkowo przewróci dziecko. Powinien więc umieć zachowywać się przy mniejszych od siebie istotach.
Jest to pies stróżujący, więc może szczekać na nieznajomych i jest wobec nich nieufny. Dlatego też ważne jest socjalizowanie psa z różnymi ludźmi. Im bardziej pies jest izolowany, tym większa szansa na wystąpienie agresywnych zachowań wobec obcych.
Musisz pamiętać, jeśli nie zapanujesz nad psem w okresie szczenięcym, może nie starczyć Ci sił, by zapanować nad nim, gdy dorośnie i stanie się naprawdę potężny. Na szczęście takie cechy jak wysoka inteligencja i świetna pamięć pozwalają psom tej rasy na szybką i skuteczną naukę.
Zdrowie potężnego bernardyna
Z racji swojej potężnej postury i za sprawą szybkiego wzrostu bernardyny mogą mieć problem z układem kostnym i stawami. Wiele z nich obciążonych jest wadami genetycznymi, które związane są z dysplazją stawów biodrowych i łokciowych. U psów tych występuje także rak kości, który jest dziedziczny w obrębie rasy.
Psy św. Bernarda cierpią często także na zaburzenia narządu wzroku. Problemy dotyczą głównie powieki, która wywija się na zewnątrz lub zawija do środka oka. Zdarzają się także stany zapalne trzeciej powieki oraz problemy z uszami.
Psy tej rasy cierpią również nierzadko na:
-
epilepsję,
-
drgawki,
-
choroby serca
-
egzemę,
-
ślinotok,
-
skręt żołądka.
Jak dbać o zdrowie bernardyna?
Z racji wystąpienia możliwych chorób, ważne są więc regularne wizyty u lekarze weterynarii, który wykona kontrolne badania. Im szybciej rozpozna zmianę i wprowadzi odpowiednie leczenie, tym lepiej dla Twojego psa.
Zawsze warto zapoznać się z Regulaminem Hodowli Psów Rasowych, który dostępny na stronie ZKwP. Znajdziesz w nim informacje na temat tego, jakie badania powinny być wykonane dla tej rasy.
Mając na uwadze, że psy św. Bernarda mają skłonność do problemów ze stawami, musisz także zadbać o odpowiednią podaż kaloryczną w jego diecie. Z racji małej aktywności, psy te mają tendencję do nadwagi, która niestety, ale jest głównym powodem przeciążenia stawów. Może prowadzić do ich zwyrodnień, ale także do cukrzycy i chorób serca psa.

Jak pielęgnować bernardyna?
Dbając o bernardyna nie możesz zapomnieć o jego regularnej pielęgnacji. Przede wszystkim zadbaj o zęby swojego psa i czyść je codziennie, by uniknąć powstawania kamienia nazębnego. Naukę czyszczenia zębów zacznij już od szczeniaka.
Na uwagę zasługują również łapy i pazury psa. Czyść je dokładnie, a pazury przycinaj w razie potrzeby.
Zadbaj także o oczy i uszy swojego pupila. Kontroluj co najmniej raz w tygodniu ich stan, czy nie pojawiają się stany zapalne tych narządów.
Nie zapominaj o futerku swojego przyjaciela. Bernardyn nie wymaga szczególnych zabiegów, bo jego futro oczyszcza się samo. Mimo to warto regularnie wyczesywać sierść psa. Poza okresem linienia wystarczy raz w tygodniu. Sierść stanie się dzięki temu lśniąca i gładka. Zwróć uwagę na futerko za uszami psa. Ma tendencję do kołtunienia się.
Szczególnie ważne jest wyczesywanie podszerstka u szczeniąt.
Bernardyn szczeniak
Bernardyn jako szczeniak jest małą słodką kuleczką, która bardzo szybko rośnie. Ważne jest, by w tym okresie zacząć konsekwentną naukę zasad panujących w domu, jak i poza nim. Rozpocznij także przyzwyczajanie psa do mycia zębów, czesania futerka czy przycinania pazurów. Wymagają jednak odpowiedniej opieki, w tym regularnych wizyt weterynaryjnych, szczepień i ułożenia odpowiedniego jadłospisu.
Szczenię lubi zabawę. Jednak pamiętaj, że ich stawy, kości i mięśnie nie są w pełni rozwinięte. Zabawa powinna być dostosowana do możliwości malucha. Mały bernardyn chętnie dzieli się swoimi zabawkami i lubi towarzystwo innych psów. Dobieraj jednak towarzyszy zabaw do możliwości psa. Małe pieski mogę się zwyczajnie bać tego olbrzyma.
Karmienie psów rasy bernardyn
Bernardyn potrzebuje bardzo dużo kalorii, jak na olbrzymiego psa przystało. Karma dla niego musi być bogata w białko i tłuszcze, z których pies otrzymuje największą dawkę energii. Karma sucha powinna mieć duże granulki. Karma mokra dostarczy psu dodatkowego nawodnienia. Unikaj karm zbożowych czy z dodatkiem cukrów, uważając na tendencję do nadwagi tych psów. Wybieraj karmy o bogatych i dobrych składach. Szukaj karm z oznaczeniami Large, Large Breed, Maxi. Karmy dla psów olbrzymich oferuje Brit, Josera, Carnilove czy Acana.

Zabawki dla bernardyna
Bernardyn, choć wydaje się wolny i leniwy, lubi aktywność i zabawę. Warto zapewnić temu olbrzymowi odpowiednie zabawki dla psa. Pamiętaj jednak, by były dostosowane do jego siły i możliwości.
Wybieraj zabawki przeznaczone dla psów ras dużych. Polecamy szarpaki i sznury dla psów. Pamiętając o zamiłowaniu bernardynów do pływania, polecamy zabawki pływające, które sprawdzą się szczególnie w upalne dni.
Wykorzystaj także świetny węch tego psa i postaw na zabawki w stylu mat węchowych czy zabawek edukacyjnych. One skutecznie zapewnią mu rozwijającej zabawy.
Dla kogo bernardyn?
Bernardyn to pies polecany dla rodzin z dziećmi oraz innymi zwierzętami domowymi.
Nie polecamy także tej rasy osobom starszym lub wyjątkowo słabym czy samotnym. W razie choroby psa musisz mieć krzepę, by zapakować go do auta i przetransportować do weterynarza.
Jesteś osobą aktywną i liczysz na uprawianie sportów razem ze swoim psem? To także nie jest pies dla Ciebie.
Bernardyn z beczką. Co bernardyn nosi na szyi?
Chyba każdemu z nas bernardyn kojarzy się z psem z beczką. Tak często psy tej rasy przedstawiane są w książkach, filmach dla dzieci czy reklamach. Jednak skąd ta beczka na szyi tego olbrzyma?
Wizerunek psa górskiego z beczką znaleźć możemy na obrazie E. Ladssera z XIX w. Beczka bernardyna miała zawierać rozgrzewające brandy, które pies niósł ze sobą dla ofiar lawin. Jednak żadne zapiski zakonników tego nie potwierdzają i najprawdopodobniej to tylko utarty stereotyp.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące rasy bernardyn
Ile żyje bernardyn?
Średnia długość życia to od 8 do 10 lat.
Bernardyn ile kosztuje?
Szczenię bernardyna z rodowodem to koszt od 4000 do 8000 złotych. Oczywiście bez rodowodu cena będzie niższa, jednak wtedy rzadko poznasz historię medyczną rodziców i pies ten może być obarczony chorobami, o których nie będziesz mieć pojęcia.
Bernardyn czy berneński pies pasterski?
To dwie różne rasy psów, choć są ze sobą spokrewnione. Berneńczyki mają smuklejszą budowę ciała i są mniej towarzyskie niż bernardyny. Różnic jest oczywiście więcej, obie rasy mają swoje plusy i minusy, z którymi trzeba się liczyć. Dlatego wybierając psa, musisz zapoznać się dokładnie z cechami danej rasy.
Bernardyn ma sierść czy włosy?
Rasa ta ma sierść, która jest bardzo gęsta.
Jaka obroża dla bernardyna?
Obroża dla tego psa powinna być solidna i szeroka.
Jakie szelki dla bernardyna?
Najlepszymi szelkami dla psów tej rasy będą szelki typu guard, które mają solidną konstrukcję. Dobrze trzymają, ale jednocześnie zapewniają komfort psu w czasie spacerów.
Jaka smycz dla bernardyna?
Smycz dla bernardyna powinna być szeroka i długa minimum 3 metry. Bez problemu poradzi sobie on z ciężką smyczą.
Czy bernardyn to pies do bloku?
Mając na uwadze, że jest to pies olbrzymi, nie polecamy tego psa do bloku. Jego legowisko zajmie dużo miejsca. Pies też musi mieć przestrzeń do codziennych psich spraw. Dodatkowo wchodzenie po schodach na wysokie piętra nie będzie dobrze działać na jego stawy.
Czy bernardyn nadaje się do ogrodu?
Zdecydowanie tak. Pies ten będzie cieszył się z możliwości przebywania na świeżym powietrzu. Jednak zostawianie go tam w samotności nie jest najlepszym pomysłem. Pies ten lubi towarzystwo. Ogród też nie zastąpi psu ruchu w czasie spacerów.
Jaka karma dla szczeniaka bernardyna?
Dla małych bernardynków szukaj karm przeznaczonych specjalnie dla szczeniąt psów rasy dużych i olbrzymich. Karmy te składają się ze specjalnych kompozycji składników, która zadba o potrzeby tego wielkiego psa. Psy te wymagają składników wspierających szczególnie rozwój układu kostnego i stawów. Rosną szybko i narażone są na niedobory mikroelementów w tym zakresie. Niedobory te mogą prowadzić do chorób i dysfunkcji. Ustalając karmę dla swojego psa, warto zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże dokonać właściwego wyboru.
Bibliografia:
https://en.wikipedia.org/wiki/St._Bernard_(dog)
https://www.psy.pl/rasy/bernardyn#rcs-397
https://dinoanimals.pl/zwierzeta/bernardyn/