Darmowa dostawa od 199,00 zł

Basenji - opis rasy psa, charakter, pielęgnacja

2024-05-17
Basenji - opis rasy psa, charakter, pielęgnacja

Poznaj niezwykłego psa rasy basenji, który nie szczeka! Znany jest również pod nazwą pies z Kongo lub koci pies. Wyróżnia go nie tylko oryginalna wokalizacja, ale również wygląd oraz charakter. Jeśli jesteś doświadczonym opiekunem, który poszukuje pełnego miłości, aktywnego i lojalnego czworonoga, to pupil właśnie dla Ciebie. Dowiedz się najważniejszych informacji na temat tej rasy z naszego artykułu. 

Historia rasy psa basenji

Pierwsze wzmianki o rasie basenji pochodzą z Egiptu sprzed około 3000 lat p.n.e. Jej wizerunek w postaci hieroglifów, odkryty wewnątrz piramid, przedstawiał czworonoga jodłującego, wyjącego. Faraonom pies z Kongo został podarowany przez Pigmejów, jako dar serca Afryki.

Basenji swoje korzenie ma w Afryce Centralnej. Służył jako pies do polowania i towarzystwa. Przez dawne plemiona uważany był za świętego, gdyż zdobywając pożywienie, zapewniał ludziom przetrwanie. Na łowy czworonóg chodził z drewnianą kołatką, której dźwięk pomagał myśliwym odnaleźć pupila ze schwytaną ofiarą. Obecnie Basenji nadal żyje u boku Pigmejów i wykorzystuje swoje cenne umiejętności łowieckie. 

Ściągnięcie basenji z Afryki do Europy okazało się trudnym wyzwaniem ze względu na różnicę klimatu, jaka panuje między tymi dwoma kontynentami. Większość sprowadzonych czworonogów szybko umierała na nosówkę. Dopiero w 1937 roku dzięki Olivii Burn po wielu próbach udało się rozpocząć hodowlę rasy w Anglii. Mimo to za matkę lub królową basenji uważana jest Veronica Tudor-Williams, która w 1959 roku nabyła dwa psy tej rasy i napisała o nich książkę. Jej praca i zaangażowanie przyczyniły się do popularyzacji tych czworonogów.

W Polsce rasa pojawiła się dość późno, dopiero w 1993 roku. Niestety, mimo licznych sukcesów na wystawach, nie jest u nas tak powszechna, jak w innych krajach Europy. 

Majestatyczny pies rasy Basenji

Jak wygląda basenji?

Jest to pies, który z wyglądu przypomina gazelę. Tak samo, jak ona, basenji ma elegancką posturę i ruch pełen gracji.  

Czworonóg tej rasy ma harmonijną sylwetkę z głęboką klatką piersiową, opartą na umięśnionych kończynach. Jego tułów zwieńcza mocno zakręcony nad grzbietem ogon, który u szczeniąt jest prosty. Głowa o charakterystycznym czole z lekkimi zmarszczkami znajduje się na długiej, mocnej szyi. 

Migdałowe oczy basenji przybierają ciemny kolor. Wysoko osadzone na szczycie czaszki stojące, duże uszy również wyróżniają tego psa na tle innych ras. 

Pupil ten w zależności od tego, czy to samiec, czy suczka, osiąga wysokość 40-43 cm w kłębie. Jego waga również powiązana z płcią wynosi 9,5-11 kg. 

Basenji ma włosy czy sierść?

Pies rasy basenji ma krótką sierść, która gładko przylega do ciała. Jest bardzo delikatna.

Jego umaszczenie występuje w wielu barwach i jest:

  • czysto czarne z białym
  • rude z białym
  • czarne podpalane z białym i podpalanymi znaczeniami nad oczami, na kufie i policzkach
  • czarne podpalanie z białym
  • pręgowane rude z wyraźnymi czarnymi pręgami (uznane w 2001 roku przez FCI)

Jak już zauważyłeś, białe znaczenia odgrywają ważną rolę w maści czworonoga. 

Charakter basenji

Mimo faktu, iż basenji jest obecnie psem do towarzystwa, to nie utracił swojej głęboko zakorzenionej myśliwskiej natury. Jego odwagi nie stłumi nawet miejska dżungla. Dlatego na spacerach w ruchliwych miejscach zawsze trzymaj swojego czworonoga na smyczy, by jego silny instynkt nie doprowadził do wypadku.

Jest to pupil energiczny i czujny, lecz na stróża Twojego domu się nie nadaje. To temperamentny i niezależny towarzysz, obdarzony inteligencją. Przed wykonaniem powierzonego zadania, poważnie zastanowi się, czy opłaca się je zrobić. 

Dla wielu osób będzie to atut, otóż basenji nie szczeka! Jednakże wydaje wszystkie inne odgłosy jak jodłowanie, wycie czy miauczenie. Nazywany jest często kocim psem, gdyż sam się myje łapką, a jego sierść nie pachnie psem. Ponadto uwielbia pieszczoty na kolanach właściciela, ale jak rasowy mruczek, to on ustala, kiedy ma na nie ochotę. 

Szkolenie psa rasy basenji

Jako że jest to psi indywidualista, szkolenia szczeniaka rozpocznij jak najwcześniej. Nigdy nie będzie to najbardziej posłuszny czworonóg na świecie, lecz w pewnym stopniu okiełznasz w ten sposób jego silny charakter. Pracuj z pupilem pozytywnymi metodami opartymi na pochwałach i nagrodach w postaci smaczków. Ponadto uzbrój się w cierpliwość, gdyż basenji nie jest psem łatwym do wychowania. 

Basenji stojący na zielonej trawce

Pielęgnacja basenji

Twoja rola w pielęgnacji basenji ogranicza się do regularnego szczotkowania pupila. Jak wspominaliśmy wyżej, rasa myje się sama (jak koty) i nie nasiąka typowym dla psów zapachem. 

Czesanie

Do tego zabiegu użyj miękkiej szczotki wykonanej z włosia, która zadba o delikatną sierść czworonoga. Dobrą alternatywą jest również gumowa rękawica. Dodatkowo przed szczotkowaniem zastosuj odżywkę nawilżającą, która ochroni włos przed uszkodzeniami. 

Kąpiel

Rasa nie potrzebuje częstych kąpieli, ale nie mogą się one odbywać rzadziej niż raz na trzy miesiące. Szampon dla tego czworonoga dostosuj do potrzeb jego sierści oraz skóry. Po dwukrotnym umyciu szamponem nałóż odżywkę nawilżającą. Po kilku minutach spłucz wszystkie kosmetyki ciepłą wodą i przejdź do suszenia ręcznikiem oraz suszarką. Do szybkiego oczyszczenia pyszczka czy łapek polecamy chusteczki nawilżane, które zawsze warto mieć pod ręką. 

Nie zapomnij o kontrolowaniu stanu uszu i oczu, które należy przemywać specjalnymi preparatami. Dbaj także o łapki oraz pazury. Pazurki nie mogą być za długie, gdyż utrudniają psu chodzenie. Od szczeniaka myj ząbki pastą i szczoteczką przeznaczoną dla zwierząt. W ten sposób skutecznie zapobiegniesz nawarstwianiu się kamienia nazębnego oraz powstawaniu chorób dziąseł. 

Ciekawostką jest to, że suczki rasy basenji przechodzą cieczkę raz w roku.

Karma dla basenji

Basenji nie należy do psów wybrednych i je wszystko ze smakiem. Jednak to nie znaczy, że wszystko jeść powinien.

Dla czworonoga tej rasy polecamy karmę dla psa bogatą przede wszystkim w mięso mięśniowe oraz podroby. Akceptowalne są dodatki w postaci bulionu, owoców, warzyw czy ziół. W pożywieniu unikaj zbóż, konserwantów oraz barwników. Przy smaczkach obowiązuje taka sama zasada. Ponadto powinny one stanowić maksymalnie 10% dziennej diety pupila. Uważaj na podaż kalorii, gdyż rasa należy do łakomczuszków, które szybko przybierają nadprogramowe kilogramy. 

Smakowite, zdrowie i pełne mięsa karmy dla psów znajdziesz w naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl.

Akcesoria dla basenji

Wiemy, że przybycie szczeniaka do nowego domu wiąże się z całą paletą emocji, na ekscytacji zaczynając, a stresie kończąc. By oszczędzić Ci zbędnych nerwów, przygotowaliśmy wstępną wyprawkę dla psa rasy basenji. Przygotuj:

  • wygodne legowisko dopasowane do wielkości pupila
  • dwie miski jedną na wodę, drugą na karmę
  • regulowaną, przepinaną smycz, szelki lub obrożę
  • adresówkę
  • worki na psie odchody
  • szampon i odżywkę do krótkiej sierści
  • płyn do mycia oczu i uszu
  • cążki do pazurków
  • szczoteczkę i pastę do zębów dla zwierząt
  • szczotkę z miękkim włosiem, gumową rękawicę
  • zabawki: szarpaki, gry edukacyjne, maty węchowe, kong, piłki
  • zdrowe przysmaki dla psów
  • obrożę, krople lub tabletki na pchły i kleszcze

Oczywiście pamiętaj, by dopasować akcesoria do gabarytów szczeniaka. Na początek nie kieruj się wyglądem dodatków, gdyż zostaną potraktowane rosnącymi zębami małego pupila. 

Zdrowie basenji

Basenji należą do ras zdrowych. Jednakże żaden pies nie jest w 100% odporny na choroby i może mieć problemy z:

  • stawami biodrowymi 
  • jelitami 
  • tarczycą
  • rzepką
  • sercem
  • nerkami (zespół Fanconiego - choroba z nieprawidłowym działaniem kanalików nerek)
  • oczami (PRA postępujący zanik siatkówki)

Certyfikowane hodowle dbają o dobro psów. Przed rozrodem przebadają rodziców przyszłego miotu na choroby zagrażające zdrowiu przyszłych szczeniąt. 

Ile żyje basenji?

Basenji żyje 13-14 lat. Oczywiście oprócz czynników genetycznych, które warunkują wiek psa, Ty również masz na to wpływ. Dzięki odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej i opiece medycznej Twój towarzysz na pewno będzie żył długo i szczęśliwie. 

Dla kogo basenji?

Basenji to pies przede wszystkim dla osoby doświadczonej, cierpliwej i opanowanej, która poradzi sobie z takim indywidualistą. Czworonóg nie lubi zostawać w domu sam, więc potrzebuje człowieka, który często przebywa w domu, np. pracuje zdalnie. Jak większość psów, pupil tej rasy przywiązuje się do swojego opiekuna. Ale wybiera sobie 1 lub 2 osoby, z którymi tworzy wyjątkową więź. Potrzebuje Twojej uwagi i czasu. Lubi aktywność, zabawę oraz urozmaicone spacery przeplatane np. szarpaniem lub treningiem. 

Do dzieci żywi sympatię, ale czasami traktuje je "z góry". Wobec ludzi nigdy nie jest agresywny. Za to swój temperament może pokazać przy kontakcie z innym samcem. Mimo wszystko przy prawidłowo przeprowadzonej socjalizacji basenji z hodowli jest bezproblemowy wobec różnych zwierząt. 

Basenji patrzący w dal

Jak wybrać hodowlę basenji?

Jeśli chcesz psa z rodowodem, certyfikowane hodowle sprawdzisz na stronie internetowej Związku Kynologicznego w Polsce lub w ich najbliższym oddziale stacjonarnym. Wybierając czworonoga z hodowli masz pewność, że pupile są objęte opieką medyczną, a hodowcy kierują się dobrem swoich zwierząt. Hodowle podlegają ścisłym zasadom, których muszą przestrzegać, w przeciwieństwie do niekontrolowanych pseudohodowli. Alternatywą jest również przygarnięcie psiaka ze schroniska. 

Imiona dla basenji

  • Dla suczek: Asha, Zuri, Nala, Zalika, Echo 
  • Dla psów: Kofi, Simba, Abasi, Jengo, Kito

 

Najczęściej zadawane pytania:

Czy basenji szczeka?

Nie, nie szczeka, ale wydaje inne dźwięki, jak jodłowanie, wycie czy nawet miauczenie.

Czy basenji jest agresywny?

Nie jest to pies agresywny wobec ludzi. Czasem może pokazać dominację nad innym psem, lecz przy dobrej socjalizacji rasa lubi wszystkie zwierzęta. 

Czy basenji jest dla alergików?

Nie ma psa, który w 100% nie uczula. Alergeny nie znajdują się w sierści, lecz w płynach pupila, czyli w krwi, ślinie i moczu. 

 

Bibliografia:

https://basenji-zakira.pl/historia.html

http://www.piesporadnik.pl/title,pid,45,oid,47,cid,158.html#details

https://www.akc.org/dog-breeds/basenji/

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 632 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-12
Super obsługa pozdrawiam
2024-08-30
Szybka wysyłka i co najważniejsze- fajny wybór rzeczy dla zwierzaków w fajnych cenach
pixel