American bully. Najważniejsze informacje na temat rasy psa

American bully to wyjątkowy pupil pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Swoją muskularną posturą budzi respekt, jednak to bardzo przyjazny i łagodny zwierzak, który lubi przebywać z dziećmi. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj bliżej bully’ego. Być może, to właśnie pies dla Ciebie!
Pochodzenie i historia rasy american bully
American bully to dość młoda rasa, która ukształtowała się pod koniec lat 90. XX wieku. Do jej stworzenia użyto American Pit Bull Terriera, którego skrzyżowano między innymi z:
- Buldogiem amerykańskim
- Buldogiem angielskim
- Buldogiem staroangielskim
Rasa została uznana za odrębną w 2008 roku przez European Bully Kennel Club, a 5 lat później przez United Kennel Club. Co ciekawe, nie wszystkie stowarzyszenia kynologiczne są zgodne co do wyodrębnienia american bully (American Kennel Club oraz International Canine Federation).
Odmiany american bully
American Bully Kennel Club wyróżnia w swoim standardzie cztery odmiany tej rasy ze względu na wielkość:
- Standard - samiec: 43-51 cm, suczka: 41-48 cm wysokości
- Pocket - samiec: 36-43 cm, suczka: 33-41 cm wysokości
- XL - samiec: 51-57 cm, suczka: 48-54 cm wysokości (hodowla tej odmiany jest zakazana m.in. w Wielkiej Brytanii)
- Classic - nieco smuklejszy niż standard
Istnieją także nielegalne typy american bully, nieuwzględniane we wzorcach klubów kynologicznych, nazywane EXTREME. Są to albo psy bardzo małe (Micro), albo bardzo duże (XXL).
Waga tej rasy waha się od 20 do 60 kg w zależności od odmiany.
Wygląd psa american bully
American bully to pies średniej wielkości, o dużej masie mięśniowej i wielkiej sile jak na swój rozmiar. Jego ciało jest krępe, muskularne. Mimo to porusza się zwinnie i szybko.
Klatka piersiowa jest szeroka i pojemna. Mocny grzbiet o prostej linii przechodzi płynnie w solidne lędźwie. Lekko opadający zad zwieńcza ogon nazywany “crank or pump handle”, czyli korbą lub uchwytem pompy. Jest długi, zwęża się ku końcowi. Pobudzony pies nosi go uniesionego na wysokości linii grzbietu lub lekko ponad nią. W stanie spoczynku i relaksu - nisko, swobodnie opuszczony.
Sylwetkę american bully wspierają proste, szeroko rozstawione kończyny średniej długości, z okrągłymi zwartymi łapkami.
Głowa american bully jest szeroka i duża, umieszczona na solidnej szyi. Równie szeroka kufa jest dość krótka, jednak niespłaszczona (nie zaburza prawidłowego oddychania). Zwieńcza ją spory nos o prostym grzbiecie, z truflą w kolorze zależnym od umaszczenia. Policzki są mocno zarysowane. Nieobwisłe wargi dobrze przylegają do żuchwy. Migdałowe oczy średniej wielkości osadzone są szeroko. Mogą przybierać każdą barwę, oprócz niebieskiej.
Wysoko na szczycie czaszki znajdują się trójkątne uszka.

Sierść i umaszczenie american bully
American bully ma sierść krótką, gładką, lśniącą i dobrze przylegającą do ciała. Nie posiada podszerstka.
Jeśli chodzi o umaszczenie american bully, rasa ta występuje w praktycznie każdej barwie. Niedopuszczalna jest szata typu merle (marmurkowa) oraz albinotyczna (pozbawiona pigmentu).
Pielęgnacja american bully
American bully nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Z racji swojej krótkiej i gładkiej sierści potrzebuje jedynie wyczesywania raz w tygodniu. Zabieg wykonuj z użyciem miękkiej szczotki lub delikatnej rękawicy dla psa. Pamiętaj, aby futerko czesać zawsze z naturalnym kierunkiem wzrostu włosa.
Kąpiel raz na 2-3 miesiące w zupełności wystarczy. Drobne zabrudzenia usuń z pomocą zwilżonego ręcznika. Do mycia american bully używaj tylko specjalnych kosmetyków dla psów, które mają odpowiednie pH dla ich skóry. Dostosuj produkt do typu i specjalnych potrzeb sierści swojego pupila.
Poza pielęgnacją sierści swojego american bully, zadbaj również o jego:
- zęby: czyść je codziennie szczoteczką i pastą dla psa. Dzięki temu odświeżysz oddech pupila i unikniesz powstawania kamienia nazębnego.
- oczy i uszy: regularnie kontroluj ich stan. W razie potrzeby oczyść je za pomocą specjalnych płynów dla psów, przeznaczonych do tych okolic.
- pazurki: przycinaj cążkami lub nożyczkami dla psów, kiedy zauważysz, że są za długie.
Zdrowie american bully
American bully najczęściej chorują na:
- dysplazję stawów biodrowych
- dysplazję stawów łokciowych
- cherry eye: tzw. wiśniowa powieka, to choroba trzeciej powieki, polega na nieprawidłowej budowie i wypadnięciu gruczołu na powierzchnię oka.
- ektropium: wywinięcie powieki na zewnątrz
- entropium: wywinięcie się powiek do wewnątrz
- alergie skórne
- zaćmę
- otyłość
- niedoczynność tarczycy
Ile żyje american bully?
Średnia długość życia rasy american bully to 8-12 lat.
Charakter american bully
Pomimo swojego wyglądu, który budzi respekt, american bully to psy bardzo przyjazne, opanowane i wesołe. Uwielbiają towarzystwo swojej rodziny, wykazując się wielką lojalnością. Z natury nie są agresywne. Takie zachowania zdarzają się jedynie u osobników źle wychowanych bądź poddawanych przemocy.
Wobec dzieci american bully są opiekuńcze, wyrozumiałe i lubią się z nimi bawić. Pamiętaj jednak, aby zawsze nadzorować kontakty pociech ze zwierzakiem. Wyjaśnij im także, jak obchodzić się z psem, by szanować jego granice.
American bully, jak inne psy wymagają odpowiedniego szkolenia i socjalizacji od wieku szczenięcego. Na szczęście rasa ta z łatwością poddaje się tresurze, z wielką chęcią ucząc się nowych rzeczy.

Jaka karma dla american bully?
American bully to pies rasy średniej bądź dużej, dlatego wybierając karmę dla swojego pupila, szukaj oznaczeń: M, Medium Breed lub L, Large Breed. Będą to produkty dostosowane do wielkości Twojego czworonoga pod kątem wielkości granulek czy kaloryczności.
Zadbaj o to, aby na szczycie składu karmy znalazło się wysokiej jakości mięso, które jest źródłem białka i tłuszczy zwierzęcych. Te składniki dostarczą Twojemu american bully mnóstwo energii do codziennych aktywności.
Z racji problemów ze stawami american bully, ważne, aby w diecie Twojego psa znajdowały się substancje wzmacniające je i wspierające ich regenerację. Będą to m.in. glukozamina i chondroityna oraz kolagen.
W menu rasy american bully nie może zabraknąć również oleju z łososia. Jest on źródłem kwasów Omega-3 i -6, które zadbają o kondycję skóry i sierści psiaka.
Unikaj karm ze zbożami, cukrami czy konserwantami. To dodatkowe kalorie, które mogą przyczynić się do nadwagi i otyłości.
Ile kosztuje american bully?
Osobnik rasy american bully może kosztować od 5 do nawet niemal 20 tysięcy złotych. Ostateczna kwota zależna jest od wielu czynników, w tym od odmiany, płci czy wieku psa.
Najczęstsze pytania dotyczące rasy
Czy American Bully są groźne?
American bully z natury nie są groźne, chyba że są źle traktowane, bądź zaniedbano ich wychowanie. Będą się także skutecznie bronić w sytuacji zagrożenia.
Czy American Bully jest legalny w Polsce?
Tak, rasa american bully nie znajduje się na liście psów agresywnych, na które trzeba mieć pozwolenie.
Czy American Bully gubi sierść?
Tak, rasa american bully gubi sierść przynajmniej raz w roku. Jednak nie ma podszerstka, dlatego martwych włosów nie wypada zbyt wiele.
Czy American Bully nadaje się do dzieci?
Tak, american bully uwielbia się z nimi bawić i opiekować się nimi. Jednak zawsze kontroluj kontakt psa z pociechami.
Bibliografia
https://www.ukcdogs.com/docs/breeds/american-bully-breed.pdf
https://pl.wikipedia.org/wiki/American_bully
https://en.wikipedia.org/wiki/American_Bully
https://americanbully.com/blogs/news/grooming-and-coat-care-for-american-bullies-tips-a-healthy-sleek
https://en.wikipedia.org/wiki/Cherry_eye
https://americanbully.com/blogs/news/american-bully-health-problems