Alaskan malamute (malamut). Historia, wygląd, pielęgnacja i charakter rasy psów.
Jesteś aktywnym, doświadczonym psiarzem? Alaskan malamute to rasa, która będzie dla Ciebie godnym wyzwaniem! Poznaj siłacza o wymagającym charakterze, jednocześnie pełnego uroku i przyjacielskiego towarzysza dla rodziny z dziećmi. W tym artykule dowiesz się wszystkich najważniejszych i najciekawszych informacji na temat malamuta. Być może to właśnie z nim stworzysz niezastąpiony duet!
Pochodzenie i historia rasy
Malamut to jeden z najstarszych arktycznych psów zaprzęgowych, w typie szpica. Hodowano go do przewożenia ciężkich ładunków, w trudnych zimowych warunkach. A także wykorzystywano go również jako psa gończego przy polowaniach na dużą zwierzynę (np. niedźwiedzie). Naukowcy wskazują, że przodkowie malamutów pochodzili z terenów wschodniej Azji.
Nazwa rasy związana jest z plemieniem ludu Malimiut Inupiaq (Norton Sound, Alaska). Uważa się, że ci ludzie jako pierwsi hodowli te psy do celów użytkowych.
Alaskan malamute vs husky
Współczesne badania genetyczne potwierdzają pokrewieństwo pomiędzy malamutem a husky syberyjskim. Obie te rasy mają w sobie geny po czukockich psach z Syberii.
Psy te różnią się:
- wielkością w kłębie - malamuty są rasą dużą, a husky średnią
- kolorem oczu - popularna barwa niebieska u husky jest wadą dyskwalifikującą dla malamutów
- ogonem - u husky nigdy nie powinien być zagięty ponad grzbiet, tak jak ma to miejsce u malamutów
- uszami - u malamuta są szeroko rozstawione po bokach czaszki, u husky znajdują się na szczycie głowy
- możliwościami fizycznymi - malamuty są wolniejsze jednak silniejsze niż szybkie i lżejsze husky
- futrem - u malamutów sierść jest dłuższa i bardziej odstająca od ciała niż u husky
- umaszczeniem - umaszczenie pinto (łaciate), które jest typowe dla husky nie występuje u malamutów
- charakterem - tu różnice są minimalne i zależne od konkretnego osobnika. Jednak uważa się, że malamuty są mniej uparte niż husky. Przy czym te drugie łatwiej radzą sobie w relacjach z innymi zwierzętami.
- wokalizacją - tutaj zdecydowanie przodują husky
Wygląd
Malamuty to duża rasa psów. Samce mierzą w kłębie około 64,5 cm i ważą 38.5 kg. Nieco mniejsze suczki osiągają 58,5 cm oraz 34 kg.
Są to zwierzęta solidnie zbudowane, o masywnej sylwetce. Mimo to, poruszają się zwinnie. Alaskan malamute stąpa na palcach, przez co sprawia wrażenie pełnego dumy.
Postura malamuta jest zwarta. Pies ten posiada gruby kościec i dużą masę mięśniową, przez co dysponuje niezwykłą siłą. Jego klatka piersiowa jest głęboka. Linia grzbietu prosta, lekko opadająca w kierunku zadu. Całość zwieńcza pokaźny ogon z długim włosem, który jest osadzony wzdłuż kręgosłupa. Malamut nosi go zazwyczaj zawiniętego nad grzbietem niczym piękny pióropusz.
Silna sylwetka alaskan malamute wspierana jest przez równie mocne kończyny. Przednie są dobrze umięśnione, o krótkich nadgarstkach.
Jak w przypadku innych psów zaprzęgowych, cała siła malamuta pochodzi głównie z tylnych kończyn. Rozstawione są szeroko i posiadają rozbudowane mięśnie. Dzięki ich wytrzymałości i mocy, zwierzę to potrafi ciągnąć za sobą wielkogabarytowe ładunki.
Łapy malamuta są duże, w tzw. typie rakiety śnieżnej - dzięki nim pies sprawnie porusza się na śniegu. Palce są zwarte, a pomiędzy nimi rosną dłuższe, ochronne włoski. Opuszki są grube, odporne na niskie temperatury. Pazury krótkie i mocne.
Na niewąskiej i wytrzymałej szyi osadzona jest szeroka głowa, proporcjonalna do reszty ciała. Posiada delikatnie zaznaczoną bruzdę czołową i płaskie policzki.
Duża kufa jest adekwatna do gabarytów czaszki. Zakończona najczęściej czarnym noskiem (brązowy jedynie u maści rudej, zdarza się także “nos śnieżny” - jaśniejszy i prążkowany). Wargi są nieobwisłe.
Średniej wielkości oczy malamuta mają migdałowy kształt i brązowy kolor o ciepłym spojrzeniu.
Uszy są szeroko rozstawione, małe (w stosunku do dużej czaszki) i trójkątne o nieostrych końcach. Pies nosi zazwyczaj je uniesione, ale gdy jest skupiony składa je do tyłu tak, że przylegają do głowy.
Sierść i umaszczenie malamuta
Malamut posiada grubą, dwuwarstwową, szorstką sierść, która skutecznie zabezpiecza go przed niskimi temperaturami.
Podszerstek ma obfity, który charakteryzuje się wełnistą strukturą. Jest długi na 2,5 do 3 cm. Pokrywa go ochronna warstwa tłuszczu.
Wierzchnia okrywa włosowa jest różnej długości, jednak równie gruba i pokaźna jak podszerstek. Najdłuższa znajduje się na:
- ramionach
- szyi
- nad zadem
- ogonie
Rasa ta linieje sezonowo, wiosną i jesienią. W tym czasie sierść staje się lżejsza i krótsza.
Futerko alaskan malamute występuje w kolorze:
- dominującym szarym - od jasnego do ciemnego odcienia
- dominującym czarnym
- dominującym sobolowym - odcienie brązu
- dominującym czerwonym
- całkowicie białym
Malamut pielęgnacja
Pielęgnacja malamutów nie jest trudna, jednak wymaga systematyczności i zaangażowania z Twoje strony.
Szczotkowanie
Twoim najważniejszym zadaniem będzie regularne wyczesywanie sierści pupila 1-2 razy w tygodniu. Niestety ma ona tendencję do filcowania się. To bardzo utrudnia prawidłową wentylację skóry i może prowadzić do stanów chorobowych. Na szczęście szczotkowanie rozwiązuje ten problem. W okresie intensywnego linienia (wiosną i jesienią) wyczesuj psa codziennie. Używaj do tego twardej włosianej lub drucianej szczotki oraz specjalnego zgrzebła do podszerstka. W ostateczności - filcaka, choć przy prawidłowej pielęgnacji powinien być zbędny.
Pamiętaj, aby przed czesaniem zawsze spryskać sierść odżywką dla psów. Na sucho włos jest podatny na uszkodzenia i elektryzowanie.
Kąpiele
Wykonuje się je 3-4 razy do roku. W tym celu stosuj szampon dla psa przeznaczony do gęstej, długiej sierści. Pamiętaj, aby zawsze dokładnie osuszyć psa, zanim wyjdziesz z nim na dwór. Podszerstek mocno nasiąka wodą, a jeśli pozostaje mokry łatwo o przeziębienie pupila lub o wystąpienie infekcji skórnych.
Drobne zabrudzenia usuwaj przy pomocy chusteczek nawilżanych lub zmoczonego ręcznika. Nieocenionym produktem będzie też suchy szampon dla psa.
Podstawowa higiena
Musisz zadbać także o higienę swojego pupila:
- zęby: codziennie szczotkuj je za pomocą pasty i szczoteczki dla psów
- uszy i oczy: regularnie kontroluj ich stan. W razie potrzeby przemywaj je specjalnym płynem dla psów do tych okolic. Jeśli coś Cię niepokoi koniecznie skonsultuj się z weterynarzem.
- pazury: gdy zauważysz, że są za długie skróć je za pomocą cążek lub nożyczek dla psów
Malamut charakter
Alaskan Malamute to pies przyjacielski i towarzyski, który lubi ludzi. Przywiązuje się do wielu osób i nie jest tzw. psem jednego pana. Nie lubi być pozostawiony sam sobie. Nadaje się dla rodziny z dziećmi, ponieważ bardzo dobrze się z nimi dogaduje. Jest dla nich czuły i opiekuńczy. Mimo to, pamiętaj jednak, żeby zawsze nadzorować kontakt psa z pociechami, szczególnie tymi najmłodszymi.
Na pewno nie sprawdzą się jako stróże, ponieważ prawie w ogóle nie szczekają.
Pomimo swojego przyjaznego charakteru, sprawiają nieco kłopotu. Mają tendencje do dominacji i często wdają się w konflikty z innymi psami.
Jako pies gończy, malamut ma również silny instynkt łowiecki i łatwo rzuca się w pogoń za zwierzyną.
Jest trudny w wychowaniu, uparty i niezależny. Nie nadaje się dla osoby, która nigdy jeszcze nie opiekowała się psem. Wymaga właściciela odpowiedzialnego i doświadczonego.
Wszystkie niepożądane zachowania jesteś jednak w stanie wypracować, wprowadzając odpowiednie szkolenie i socjalizację już od wieku szczenięcego. Im wcześniej zaczniesz, tym łatwiej skomunikujesz się z dorosłym osobnikiem. Najważniejsza jest Twoja konsekwencja i systematyczność. W potrzeby, koniecznie skonsultuj się z profesjonalnym behawiorystą.
Pamiętaj również, że alaskan malamute bardzo szybko się nudzą i wymagają zapewnienia im ciągłego zajęcia. Zarówno fizycznego jak i umysłowego. Bez tego łatwo o niszczenie rzeczy w domu czy ogrodzie. Tutaj liczy się Twój czas, który jesteś w stanie poświęcić swojemu pupilowi oraz Twoja kreatywność.
Malamuty w sporcie
Dobrym rozwiązaniem dla malamuta jest uczestnictwo w psich sportach, które uczą dyscypliny oraz pozwalają się psu wykazać. Rasa ta sprawdzi się w:
- mushingu: czyli rekreacyjnej jeździe na sankach,
- skijoringu: pies ciągnie zaprzęg nie z saniami, ale z opiekunem sunącym na nartach
- bikejoringu
- gokartach
- canicrossie: bieg z psem przypiętym do opiekuna na pasie, za pomocą elastycznej smyczy.
- długodystansowych psich zaprzęgach
- próbach uciągu: czyli sportem polegającym na ciągnięciu przez psy wózków szynowych, załadowanych ołowiem na dystans 30m. Malamuty mają tutaj wybitne osiągnięcia. Nie bez kozery nazywane są lokomotywami północy. Dorosły osobnik może uciągnąć nawet 1500 kg. Rekord należy do Beringa z Czech, który zmierzył się z imponującą wagą 4500 kg!
Alaskan malamute choroby
Malamuty najczęściej chorują między innymi na:
- dysplazję stawów biodrowych i łokciowych
- zaćmę
- epilepsję
- wady serca
- choroby skórne
- zaburzenia pracy nerek
- cukrzycę
- niedoczynność tarczycy
Miej na uwadzę także, że rasa ta jest przystosowana do niskich temperatur, przez co źle znosi upały. Łatwo u tych psów o przegrzanie. Dlatego koniecznie zadbaj latem o to, by Twój alaskan malamute miał dostęp do chłodnego, zacienionego miejsca. Spacery zaplanuj tak, żeby ominąć pory największego gorąca, czyli wcześnie rano oraz pod wieczór.
Niezbędna będzie także duża ilość świeżej wody.
Alaskan malamute długość życia
Malamut żyje około 12 lat. Pamiętaj jednak, że ostateczna długość życia Twojego psa zależy od wielu czynników, a na niektóre z nich masz realny wpływ. Są to:
- zbilansowana dieta
- aktywność fizyczna i umysłowa
- dostęp do opieki medycznej
- prawidłowa pielęgnacja
- Twój czas i miłość!
Alaskan malamute szczeniaki
Mały alaskan malamute to nie tylko radość, ale i duże wyzwanie. Przeprowadzka do nowego domu może być dla niego stresująca. Aby ułatwić mu ten czas, stwórz dla niego bezpieczną i komfortową przestrzeń. Niezbędne będą:
- wygodne legowisko: wybierz odpowiedni rozmiar, aby piesek mógł się na nim swobodnie zmieścić.
- miseczki: dwie - jedna na wodę, druga na karmę.
- podkłady higieniczne: pomogą w nauce czystości, zanim szczeniak uzyska wszystkie niezbędne szczepienia
- woreczki na odchody: to must have podczas spacerów!
- akcesoria spacerowe: długa smycz, wygodna obroża lub szelki dopasowane do wielkości Twojego psa. Sprawdź nasze artykuły: "JAK DOBRAĆ SZELKI DLA PSA?" i "JAK DOBRAĆ OBROŻE DLA PSA?".
- zabawki: różnorodne zabawki umilą czas szczeniakowi i pomogą mu rozwijać się prawidłowo.
- adresówka: niezbędna, jeśli pies ucieknie. Dodatkowo warto go zachipować dla zwiększenia bezpieczeństwa.
Alaskan malamute cena
Cena za szczeniaka malamuta waha się od 2500 do 4000 złotych. Zależna jest od wielu czynników, między innymi od renomy hodowli, predyspozycji wystawowych czy wieku psa.
Polecamy Ci zawsze kupować zwierzaka ze sprawdzonego, certyfikowanego miejsca. Zweryfikujesz je na stronie lub w punktach stacjonarnych Związku Kynologicznego w Polsce.
Profesjonalny hodowca dba odpowiednio o szczeniaki od ich pierwszych chwil, nie zapominając przy tym o dobru osobników, które są wykorzystywane do rozrodu. Zakup w legalnej hodowli gwarantuje Ci, że uzyskasz psa rasowego, z niezbędnymi badaniami oraz prawidłowo prowadzonego. Zawsze również możesz liczyć na cenne wskazówki hodowcy dotyczących wychowania i opieki.
Alaskan malamute giant - jaka karma?
Alaskan malamute, jak każdy pies, uwielbia mięso! Zawiera ono tłuszcze oraz białko, które stanowią podstawowe źródło energii dla mięsożerców.
Istnieją dwa główne sposoby żywienia malamuta:
- Dieta domowa np. BARF: Polega na samodzielnym przygotowywaniu posiłków z surowych składników. To świetna opcja dla osób, które chcą mieć pełną kontrolę nad żywieniem swojego psa. Wymaga jednak dużej wiedzy i czasu.
- Gotowe karmy: Na rynku dostępne są karmy dedykowane psom aktywnym, o bogatym składzie. Wybierając karmę dla malamuta, zwróć uwagę na:
- zawartość mięsa mięśniowego: mięso szkieletowe powinno być na pierwszym miejscu!
- zawartość niepożądanych składników: unikaj karm ze zbożami, cukrami i konserwantami. Pamiętaj, że rasa ta ma skłonność do cukrzycy, więc unikaj prostych węglowodanów w diecie pupila.
- składniki na stawy: warto, aby w karmie znalazła się glukozamina, chondroityna czy kolagen, które wzmacniają chrząstki stawowe i przyspieszają ich regenerację.
- kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6: znajdziesz je w wielu karmach oraz czystym oleju z łososia, który sprawdzi się jako smakowity topper do posiłków. Kwasy te wpływają pozytywnie na odporność psa i kondycję jego sierści oraz skóry. Dla skłonnych do alergii malamutów to punkt obowiązkowy!
W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl znajdziesz szeroki wybór karm dla psów aktywnych, m.in. Canagan, Josera i Natural Trail. Szukaj produktów oznaczonych jako L, Large.
Najczęstsze pytania dotyczące rasy
Czy Alaskan malamute jest groźny?
Psy te z natury są zrównoważone. Czasem wdają się w bójki między sobą o dominację w stadzie. Groźne mogą być jedynie dla małej zwierzyny, za którą instynktownie rzucają się w pogoń. Agresja u psa pojawia się także w przypadku, gdy zwierzak jest źle wychowany, czuje się zagrożony czy jest stosowana wobec niego przemoc.
Jak długo żyje Alaskan malamute?
Około 12 lat.
Czy Alaskan malamute lubi dzieci?
Tak, psy te świetnie odnajdują się w towarzystwie dzieci.
Bibliografia:
https://en.wikipedia.org/wiki/Alaskan_Malamute
https://pl.wikipedia.org/wiki/Alaskan_malamute
https://web.archive.org/web/20071012081248/http://ankc.aust.com/alaskan.html
https://przystanekalaska.pl/blog/husky-a-malamut-jakie-s%C4%85-r%C3%B3%C5%BCnice
http://www.piesporadnik.pl/title,Alaskan_malamute,pid,341,oid,239,cid,194.html