Darmowa dostawa od 199,00 zł

West Highland white terrier — opis rasy psa

2024-03-15
 West Highland white terrier — opis rasy psa

Szukasz merdającego towarzysza dla siebie lub swojej rodziny z dziećmi? Zapoznaj się z West Highland white terrierem! To mały, żywiołowy pies, który świetnie odnajduje się w domu pełnym ludzi. Jego pozytywna energia wprowadzi słońce do Twojego życia nawet w pochmurny dzień. Przed nabyciem pupila, koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Zawarliśmy w nim wszystkie najważniejsze informacje na temat tej rasy. Zapraszamy do lektury!

Pochodzenie West Highland white terrier

West terrier, znany również jako westie, pochodzi z niezwykle malowniczej i wyjątkowej Szkocji. Nazwa rasy powstała od nazwy rejonu tego kraju, czyli West Highland. Przodkowie białego pieska zajmowali się tępieniem gryzoni i polowaniem na lisy. Znajdując zwierzynę, obwieszczali swoje odkrycie głośnym szczekaniem. Dzięki temu myśliwi w łatwy sposób odszukiwali czworonoga ze zdobyczą. 

Powstanie rasy zawdzięczamy pułkownikowi Edwardowi Donaldowi Malcolmowi, dziedzicowi zamku Poltalloch. Jego rudy terrier został pomylony z lisem i zmarł podczas polowania. Od tego momentu Edward postanowił hodować wyłącznie białe terriery, ponieważ wyróżniały się kolorem swojej sierści pośród zwierzyny łownej. 

W 1904 roku odbyła się wystawa kynologiczna w Edynburgu, gdzie po raz pierwszy przedstawiono westie. Następnie, 3 lata później, w 1907 roku zostały one zaakceptowane przez angielski Kennel Club. Ostateczny wzorzec rasy przyjęto w latach 20. XIX wieku. 

wygląd West Highland white terriera

Wygląd rasy West Highland white terrier

Westie to mały piesek, który mierzy 28 cm w kłębie. Jego waga mieści się między 7, a 10 kg.

To czworonóg o solidnej budowie. Ma długi, prosty ogon, który nigdy nie powinien być zwinięty. Jest on osadzony wysoko i noszony przez pupila z dumą w górze. Rasa posiada średniej wielkości oczy o ciemnej barwie i bystrym spojrzeniu. Głowa jest pokryta masą futerka. A na niej sterczy para spiczastych, trójkątnych uszu. Nosek jest czarny. 

Szata i umaszczenie Westie

Westie posiadają dwuwarstwową sierść. Składa się na nią miękki, krótki podszerstek i twardy, szorstki włos okrywowy. Jest on długi na tułowiu, krótszy/średni i kosmaty na głowie oraz krótki i przylegający na uszach, oraz ogonie.

Jednym poprawnym umaszczenie rasy jest biel. Niedopuszczalne na nim są zażółcenia oraz plamy. 

Sierść tego terriera nie wypada, a pupil nie linieje. Jest to na pewno ogromny plus dla psich opiekunów. 

Pielęgnacja West Highland white terrier

Dla schludnego wyglądu sierść westie powinna być regularnie trymowana. Jego futro łatwo się filcuje, co utrudnia wentylacje skóry. Z tego powodu mogą pojawić się na niej stany zapalne. 

Pamiętaj o pielęgnacji oczu specjalnymi preparatami przeznaczonymi do tych okolic. Nie chcesz doprowadzić do pojawienia się nieestetycznych żółtych zacieków, które są ciężkie do usunięcia. Powodem ich powstania jest kilka przyczyn m.in.:

  • niepoprawna pielęgnacja
  • zła dieta
  • czy niedrożność kanalików łzowych

Już od szczeniaka przyzwyczajaj swojego pupila do mycia zębów psią szczoteczką i pastą dla zwierząt. Zabieg ten ograniczy odkładanie się kamienia nazębnego oraz zapobiegnie chorobom dziąseł w przyszłości.

Nie zapomnij o pielęgnacji uszu i łapek oraz przycinaniu pazurków. 

Szczotkowanie West Highland white terrier

Jak już wspominaliśmy wyżej, pies tej rasy nie linieje i nie gubi sierści. Dlatego, by usunąć martwy włos i zrobić miejsce na nowy, musicie zaprzyjaźnić się ze szczotką. 

Zaopatrz się w pudlówkę, która jest niezastąpiona w dokładnym usuwaniu podszerstka. Do rozczesywania filców i kołtunów przyda Ci się metalowy grzebień. Pomoże Ci również w pozbyciu się resztek futra po trymowaniu.  

Gdy dojdzie do sfilcowania sierści, co zdarza się najczęściej przy uszach, pachach czy ogonku, użyj zgrzebła o obrotowych zębach. Rozdzieli on podszerstek, nie niszcząc jego struktury. 

Zwróć uwagę, by akcesoria do pielęgnacji były wykonane ze stali nierdzewnej. Inaczej będą pozostawiać nieestetyczne ślady na śnieżnobiałym psim futerku. 

Zawsze przed szczotkowaniem spryskaj sierść odżywką do białego włosa. Uelastyczni oraz nawilży ona szatę, ułatwiając rozczesywanie. 

Ważne, aby żaden kosmetyk Twojego psa nie miał w sobie oleju norkowego! Powoduje on zżółcenie białej sierści. 

Kąpiel westie 

Kąpiel psa tej rasy powinna się odbyć raz w miesiącu. Białe futro nie brudzi się szybciej, po prostu zanieczyszczania są na nim bardziej widoczny. Do tego zabiegu zastosuj szampon do sierści szorstkiej. Jeśli chcesz poprawić barwę włosa, polecamy szampon do sierści białej. Następnie użyj odżywki. Spłucz wszystkie preparaty z psa i osusz go ręcznikiem, a następnie suszarką.

Trymowanie West terriera

Pierwsze trymowanie powinno się odbyć około 3-4. miesiąca życia psiaka. Jeśli nie uczestniczysz z pupilem w wystawach, wystarczy, że przytniesz jego sierść 4 razy w roku. W celu profesjonalnego trymowania polecamy skorzystać z usług groomera, który zajmuje się takimi zabiegami codziennie. 

Nie kąp psa 10 dni przed trymowaniem.

Szczęśliwy i uśmiechnięty westie

Charakter West Highland white terrier

Highland white terrier to odważny, mały pies, który często zapomina o swoim rozmiarze. Ma mocny charakter, który najwyraźniej dodaje mu kilka centymetrów, gdyż nie boi się zaczepić większego od siebie psa. 

Rasa jest żywiołowa, przyjacielska i wesoła. Wykazuje się inteligencją oraz sprytem. Dlatego szybko się uczy i jest łatwa do ułożenia. O ile będziesz konsekwentnym przewodnikiem, który ustali jasne granice i będzie ich przestrzegał. Musisz oprzeć się słodkiemu pyszczkowi, gdyż westie lubią dominować. Jeśli nie wyznaczysz konkretnych zasad, pupil szybko wjedzie Ci na głowę. 

Ze względu na swoje myśliwskie korzenie białe terriery są szczekliwe. Oczywiście, da się nad tym zapanować, o ile przyłożysz się do wychowania psiaka już od wieku szczenięcego. 

Zdrowie West Highland white terrier. Na co najczęściej chorują Westy?

Westie to odporny i zdrowy pies. Osobniki, które są zadbane i mają zapewnioną opiekę medyczną, potrafią dożyć do 15 lat! Niestety, istnieją schorzenia i choroby, które mogą dotknąć rasę:

  • alergie skórne, wynikające ze złej diety lub niewłaściwej pielęgnacji (brak szczotkowania i trymowania)
  • nadwaga
  • odkładanie kamienia nazębnego 
  • zapalenie wątroby (odkładanie się zbyt dużej ilości miedzi)

Karma dla Westie

Dla rasy West Highland terrier polecamy karmy dla psa z wysoką zawartością mięsa, bez zbóż oraz innych zbędnych dodatków. Możesz kierować się również napisami na opakowaniach: small, S lub mini. To oznacza, że karma, szczególnie sucha, ma dostosowany rozmiar krokietów do pyszczka czworonoga. Nasi klienci dla psów białych ras, polecają firmę Nature's Protection. Marka opracowała specjalną formułę karmy, która zapobiega powstawaniu zacieków oraz ma hipoalergiczny skład. 

Wybierając karmę dla swojego westie kieruj się przede wszystkim składem. Receptura pożywienia powinna zawierać na pierwszym miejscu mięso, najlepiej mięśniowe.

Biały terrier z zabawką

Akcesoria dla Westa terriera

Przyjmując szczeniaka rasy West Highland terriera pod swój dach, musisz się przygotować i zakupić niezbędne dla niego akcesoria. Dlatego, by odjąć Ci zbędnego stresu, zrobiliśmy dla Ciebie wstępną wyprawkę dla psiaka. Zaopatrz się w:

  • wygodne legowisko i kocyk dla psa 
  • dwie miseczki, jedną na karmę, drugą na wodę lub miskę podwójną
  • akcesoria spacerowe: szelki lub obrożę, smycz, adresówkę oraz worki na odchody
  • karmę dla psa
  • smakołyki do treningu i szkolenia
  • zabawki do zabawy na zewnątrz i w domu: piłki, ringo, zabawki interaktywne i węchowe
  • szampon do sierści szorstkiej lub białej
  • odżywkę do sierści białej
  • pudlówkę i metalowy grzebień 
  • krem do łap i noska
  • preparaty do pielęgnacji oczu i uszu
  • szczoteczkę i pastę dla zwierząt
  • obrożę, tabletki lub krople na kleszcze i pchły 
  • na początek, jeśli pies nie ma wszystkich szczepień, przydadzą się maty chłonne do nauki załatwiania potrzeb w domu

Westie, ze względu na swoją żywiołowość, sprawdzą się do psich sportów. Jeśli chcesz zacząć ćwiczyć ze swoim psiakiem, polecamy zacząć od agility. 

Dla kogo pies rasy westie?

Pies rasy Highland white terrier odnajdzie się w dużej rodzinie z dziećmi. Jest bardzo towarzyski, nie lubi samotności i woli otaczać się ludźmi. Ma w sobie tyle miłości, że jest w stanie obdarzyć nią każdego człowieka. Wykazuje się dużą cierpliwością do dzieci, dlatego będzie ich najlepszym kompanem. Jednak pamiętaj, że każdy kontakt pomiędzy psem a Twoją pociechą powinien być nadzorowany. Musisz nauczyć maluchy jak poprawnie obchodzić się z pupilem. 

Westie będzie idealnym towarzyszem dla osób aktywnych, które wolą wyjść na długi spacer niż spędzić popołudnie na kanapie. Dodatkowo ten czworonóg chętnie poświęci swój czas na trening wybranego psiego sportu.

Rasa nadaję się również dla osób niedoświadczonych. Jest łatwa do ułożenia i wychowania. Mimo to musisz wykazać się stanowczością i konsekwencją, którą zastosujesz już od wieku szczenięcego. 

Biały terrier będzie dobrze się czuł zarówno w bloku, jak i w dużym domu z ogrodem. Jednakże miej na uwadze krótkie łapki psiaka. Może się męczyć, wchodząc na wysokie piętra po schodach. 

Pamiętaj również, że westie to pies myśliwski. Jeśli poczuje kreta lub mysz na ogródku, to nie omieszka wykopać w nim kilku dziur, by złapać niechcianego intruza. 

Ile kosztuje westie? 

Cena za szczeniaka West Highland terriera oscyluje w okolicy 5 tysięcy złotych. Składają się na nią m.in. renoma hodowli i opieka medyczna.

Polecamy nabyć psiaka od certyfikowanych hodowców, których lista dostępna jest na stronie ZKwP lub w ich oddziałach stacjonarnych. Takie hodowle dbają o psich rodziców oraz o nowo narodzone szczenięta otaczając je niezbędną opieką. Drugą opcją jest wzięcie pupila ze schroniska. Oba rozwiązania są lepsze niż napędzanie pseudohodowli, które nie są objęte żadną kontrolą. 

Poważny West terrier

Najczęściej zadawane pytania

Czy West terrier gubi sierść?
Nie, psy tej rasy nie gubią sierści i nie linieją, najwyżej robią to w niewielkich ilościach. 

Czy West terrier ma włosy?
Nie, westie ma szorstką sierść, która składa się z miękkiego podszerstka i włosa okrywowego. 

Czy West jest agresywny?
Nie, psy tej rasy nie wykazują zachowań agresywnych. 
Czy West dużo szczeka?
Ich myśliwska natura może sprawiać, że Twój westie więcej szczeka. 
Ile żyje pies West terrier?
Pies tej rasy żyje 13- 15 lat. 
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 663 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-05
Produkty zgodne z opisem. Realizacja zamówienia bardzo szybka.
2024-10-23
Błyskawiczna , chory kot dziękuje,już wyzdrowiał dzięki Wam .
pixel